A comparative study of fater engagement in education with fathers from lower and middle socio-economic statuses
Düşük ve orta gelirli babaların çocuklarının eğitimine katılımının sosyoekonomik temelli karşılaştırması
- Tez No: 722791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Sosyolojisi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yapılan çalışmalar baba katılımının çocuğun eğitimsel, sosyal ve psikolojik gelişimini olumlu yönde etkilediğini göstermiştir. Günümüzde babaların çocuk yetiştirme ve çocuk eğitimi konularında geçmişe kıyasla daha aktif oldukları gözlemlenmektedir. Artan baba katılımına rağmen, anneler yine de çocuğun eğitimi ve bakımı konularında daha fazla katılım göstermektedir. Araştırmanın sorunsalı çalışma kapsamındaki katılımcıların çocuk bakımını annelik görevi olarak algılamamalarına rağmen büyük oranda annelerden daha az katılım göstermeleridir. Anne odaklı çalışmaların aksine, bu tez çalışması eğitimde baba katılımının farklı boyutları ve baba katılımını şekillendiren sosyoekonomik faktörler üzerine durmuştur. Çalışma nitel bir araştırma olup fenomenoloji yöntemiyle yürütülmüştür. Araştırmacı, katılımcılara kartopu örneklem metodu ile ulaşmıştır ve veriler yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmelerden elde edilmiştir. Katılımcı babaların tamamı halen evli olup, ilkokul seviyesinde öğrenim gören bir ya da birkaç çocuğa sahiptir. Avukat, hâkim, iş adamı, mühendis, öğretmen, memur, kasap, çiğ köfteci olmak üzere farklı meslek gruplarından olan bu babaların eğitim seviyelerinde de farklılıklar görülmesine rağmen bulgular yeni nesil babaların genellikle lisans derecesinde eğitime sahip olduğunu göstermektedir. Bulgular babaların tamamının çocuklarının yetiştirilmesine ve eğitimine katılım gösterdiğini ortaya koymaktadır. Fakat baba katılımı farklı seviyelerde ve şekillerde gerçekleşmektedir. Bundaki en büyük faktörün babanın mesleği, çalışma şartları ve ekonomik durumu konularında olduğu saptanmıştır. Özetle, araştırmanın sonuçları katılımcı babaların çocuklarının eğitimi ve yetiştirilmesi konularında katılıma hazır olduklarını ama sosyoekonomik durumlarının bu katılımın yöntemini ve seviyesini etkilediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Studies so far show that father engagement positively affects the child's education, social and psychological development. Today, fathers are more engaged in child caring and the education of the child. Nevertheless, most fathers are still less engaged in child caring and their education compared to mothers. The problem of this study is that the majority of the participant fathers perform less engagement in child caring than mothers do, even though none of these fathers consider child caring as a female/mother role. Unlike most gender studies, this thesis focuses on different aspects of father engagement and the socioeconomic factors. This study is qualitative research and applies the phenomenological method. The researcher reached the participants via snowball sampling method and collected the data through semi-structured in-depth interviews. All of these fathers are still married, and they have a child studying at the primary school level. Moreover, these fathers hold different occupations such as lawyer, judge, businessperson, engineer, teacher, civil servant, butcher, çiğ köfte seller. Although the fathers' education levels vary, the results show that most of the new generation fathers have a bachelor's degree. This study has found that all fathers do their best for their children's education; however, the ways and levels of father engagement show differences. The most significant factor in the differences is the job, work schedule, and socioeconomic conditions of the father. To sum, the study results show that fathers are ready to be engaged in a child's education, but their socioeconomic conditions cause fathers to practice engagement in various ways and at different levels.