Aşkî Mustafa Efendi'nin Medine tarihine dair eseri metin-muhteva (2. cilt 1-93 numaralı varaklar)
Aşkî Mustafa Efendi's work on history of Medina-content (volume 2, leaflets 1-93)
  1. Tez No: 722822
  2. Yazar: HASAN BAYRAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ŞAMİL BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Bu çalışmada, Aşkî Mustafa Efendi'nin Ta'tîru Ercâi'd-Devleti'l-Mecîdiyye bi-Tîbi Ahbâri Beledi Hayri'l-Beriyye isimli Medîne tarihine dâir üç ciltten müteşekkil eserin ikinci cildinin 1-93 numaralı varaklarının transkripsiyonu yapılmış ve söz konusu varakların muhtevâsı tahlil edilmiştir. Çalışma, giriş haricinde iki bölümden teşekkül etmiştir. Giriş bölümünde; çalışmanın önemi, amacı ve kapsamıyla ilgili mâlûmat verilmiştir. İlk bölümde, müellif Semhûdî'nin hayatı, Vefâü'l-Vefâ adlı eseri ve mütercim Aşkî'nin hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilip müstensihin imlâ husûsiyetlerine değinilmiştir. Ayrıca 1-93 numaralı varakların içeriği; metinde geçen konular, âyetler ile kişi, yer, kitap ve kabile isimleri açısından irdelenmiştir. İkinci bölümde ise metinde izlenen yöntem belirtilip 1-93 numaralı varakların transkripsiyonlu metni yer almıştır. Sonuç kısmında, çalışmanın genel bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Transcription of the second volume's 1-93 numbered foils of Aşkî Mustafa Efendi's a-three-volumed work about the Medinah's history named“Ta'tîru Ercâi'd-Devleti'l-Mecidiyye bi-Tîbi Ahbâri Beledi Hayri'l-Beriyye”has been made and the content of mentioned foils has been analysed. Study has consisted of two chapters apart from the introduction. The importance, aim and content have been cleared up in the introduction. In the first chapter, information about the author Semhûdi's life, his work named“Vefâü'l-Vefâ”, the interpreter Aşkî's life and his works has been given and the scribe's spelling characteristics have been mentioned. In addition, the content of 1-93 numbered foils has been studied in terms of the subjects in the passage, verses and the names of the characters, places, book and the families. In the second chapter, there have been transcribed passages of the 1-93 numbered foils and the method of the study has also been remarked. In the conclusion, a general evaluation of the study has been made.