Aşkî Mustafa Efendi'nin Medine tarihine dair eseri metin-muhteva (1. cilt 1-94 numaralı varaklar)
Aşki Mustafa Efendi's work on history of Medina text-content (volume 1, leaflets 1-94)
- Tez No: 690797
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ŞAMİL BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Tarih, Linguistics, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu çalışmada, Aşkî Mustafa Efendi'nin Medine tarihine dair TaǾtîru Ercâi'd-Devleti'l-Mecîdiyye bi-Tîbi Beledi Hayri'l-Beriyye isimli üç ciltlik eserinin birinci cildinin 1-94 numaralı varaklarının transkripsiyonu yapılmış ve söz konusu varakların muhtevası tahlil edilmiştir. Çalışma, giriş bölümü hariç toplam iki bölümden müteşekkil olup giriş bölümünde çalışmanın önemi, amacı ve kapsamı hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, eserin müellifi Semhûdî ve mütercimi Aşkî'nin hayatları ve eserleri hakkında bilgi verilmiş, nüshanın imla hususiyetlerine değinilmiştir. 1-94 numaralı varakların muhtevası; metinde işlenen konular, geçen ayetler, şahıs, mekân, kabile, kitap isimleri bağlamında ele alınmıştır. İkinci bölümde, metnin transkripsiyonu yapılırken izlenen yöntem hakkında bilgi verilmiş ve ardından eserin, incelediğimiz 1-94 numaralı varaklarının transkripsiyonlu metni verilmiştir. Sonuç kısmında ise çalışmanın genel bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, leaflets 1-94 of the first volume the three volumes, which belongs to Aşki Mustafa Efendi's work“TaǾtîru Ercâi'd-Devleti'l-Mecîdiyye bi-Tîbi Beledi Hayri'l-Beriyye”about Medina history, were transcribed. The subject section was analyzed in terms of the content. The study consists of two chapters, excluding the entrance. In the introduction part, information about the importance, purpose and scope of the study is given. In the first chapter, information in given about the lives and works of the author Semhudi and the translator Aşki, and the spelling characteristics of the translator. The content of the leaflets numbered 1-94 are evaluated in terms of the subject covered in the text, verses, the person, place, tribe and book names. In the second part, the method followed in the following of the text is given and the transcribed text of the leaflets 1-94 is given. In the conclusion part, a general evaluation was made.