Konuşma bozukluğu tanısı ile özel eğitim alan 2 ila 6 yaş çocuklarının anne ve babalarının öz yeterlilik düzeyleri ile algılanan sosyal destek düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the social support levels of mothers and fathers of 2 to 6 years of age with the diagnosi̇s of speech disorder with the diagnosis of 2 to 6 years of age
  1. Tez No: 722835
  2. Yazar: NURSENA KELEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırma,“gecikmiş dil ve konuşma bozukluğu”tanısı almış çocukların anne ve babalarının öz yeterlilik düzeylerinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında ebeveynlerin öz yeterlilik algılarının ve algılanan sosyal destek düzeylerinin, sosyoekonomik düzey, yaş, çocuk sayısı ve eğitim düzeyi değişkenleri bakımından anlamlı düzeyde farklılık gösterip göstermediği de incelenmiştir. Araştırmanın katılımcı grubu“konuşma bozukluğu”tanısı almış çocukların anne ve babalarından oluşmaktadır. Araştırmaya, 189'u (%47.8) kadın ve 206'sı (%52.2) erkek olmak üzere toplam 395 ebeveyn katılım göstermiştir. Araştırma kapsamında, ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak ebeveynlerin demografik bilgilerini elde etmek için“Kişisel Bilgi Formu”ndan yararlanılmıştır. Bununla birlikte“Ebeveyn Öz-Yeterliliği Ölçeği”ve“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”kullanılmıştır. Ebeveynlerin ebeveyn öz yeterliliği düzeyleri ile algılanan sosyal destek düzeyleri arasında olan ilişkinin değerlendirmek için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon analizinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the self-efficacy levels of the parents of children diagnosed with delayed speech and language disorders. Within the scope of the research, it was also examined whether the self-efficacy perceptions of the parents and the perceived social support levels differed significantly in terms of socioeconomic level, age, number of children and education level variables. The participant group of the study consists of the parents of children diagnosed with“speech disorder”. A total of 395 parents, 189 (47.8%) female and 206 (52.2%) male, participated in the study. The research was carried out with the relational scanning model, one of the general scanning models.“Personal Information Form”was used as a data collection tool to reach the demographic information of the parents. In addition,“Parental Self-Efficacy Scale”and“Multidimensional Scale of Perceived Social Support”were used. Pearson Product-Moment Correlation analysis was conducted to examine the relationship between parents' parental self-efficacy levels and perceived social support levels.