Covid-19 pandemisi sürecinde üniversite öğrencilerinde belirsizliğe tahammülsüzlük ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between intolerance to uncertainty and psychological well-being from university students during the covid-19 pandemic
  1. Tez No: 722839
  2. Yazar: DAMLA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı COVID-19 Pandemisi sürecinde üniversite öğrencilerinde belirsizliğe tahammülsüzlük ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çin'in Wuhan eyaletinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını insanların gündelik hayatlarına belirsizlik ile girmiştir. Nasıl bulaştığını ve tedavisinin ne olduğunun bilinmediği bu virüs baştan itibaren ciddi ölümlere sebep olmuş ve tüm dünyada insanları tedirgin etmiştir. Bu araştırma 600 üniversite öğrencisine online anket olarak uygulanmıştır. Anketlerden eksik dolduranlar çıkartıldığında 574 kişinin istatistiksel analizi yapılmıştır. Bu araştırmada Sosyodemografik Bilgi Formu, Koronavirüs 19 Fobisi Ölçeği, Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma sonucunda çoklu doğrusal regresyon analizine göre; aylık gelir düzeyinin yüksek olması psikolojik iyi oluşu olumlu yönde yordarken geçmiş psikolojik rahatsızlık öyküsü olması olumsuz yönde yordadığı ortaya konulmuştur. ''Psikolojik İyi Oluş'' ve ''Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeğinin'' alt boyutu toplam puanlar arasındaki korelasyonlar incelendiğinde sadece engelleyici kaygı ile olumsuz yönde ve zayıf düzeyde bir ilişki olduğu bulunmuştur. ''Koronavirüs 19 Fobisi Ölçeği'' toplam puanları karşılaştırıldığında kadınların erkeklere göre anlamlı oranda yüksek puanlara sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Alkol kullanmayanların puanları kullananlara göre anlamlı yüksek olduğu bulunmuştur. ''Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği“ toplam puanları karşılaştırıldığında sigara kullanmayan insanların ölçek puanlarının yüksek olduğu bulunmuştur. Buna ek olarak ilaç kullanan insanların puanlarının da anlamlı oranda yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Katılımcıların ”Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği“ toplam puanları karşılaştırıldığında; cinsiyet ve kardeş sayısına göre gruplar arasında anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Kadınlar erkeklerden, kardeş sayısı 1 olanlar kardeşi olmayanlardan daha yüksek puan aldıkları ortaya çıkmıştır. Katılımcıların ”Koronavirüs 19 Fobisi Ölçeği“ ve ”Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği“ alt boyut ve toplam puanları arasındaki korelasyonlar incelendiğinde; tüm puanlar arasında olumlu yönde anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur. Katılımcıların ”Psikolojik İyi Oluş“ toplam puanı ile ”Koronavirüs 19 Fobisi" alt boyut ve toplam puanları arasında anlamlı bir ilişki olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the relationship between intolerance to uncertainty and psychological well-being from university students during the COVID-19 Pandemic. The Coronavirus epidemic, which emerged in Wuhan province of China and affected the whole world, entered our lives with an uncertainty. We were all very anxious because we did not know how it was infected and its treatment for a while and it causes serious deaths. This research was applied to 600 university students as an online survey. Statistical analysis of 574 people was made when the under-filled ones were excluded from the survey. Sociodemographic Information Form, ''Coronavirus 19 Phobia Scale'', ''Uncertainty Intolerance Scale'' and ''Psychological Well-being Scale'' were applied in this study. As a result of the research, according to the multiple linear regression analysis; It was revealed that high monthly income predicted psychological well-being positively, while having a past history of psychological discomfort predicted it negatively. When the correlations between the total scores of the sub-dimension of the scale of psychological well-being and intolerance to uncertainty were examined, it was found that there was only a negative and weak relationship with inhibitory anxiety. When the total scores of the ''Coronavirus 19 Phobia Scale'' were compared, it was revealed that women had significantly higher scores than men. It was found that the scores of those who do not drink alcohol are significantly higher than those who use alcohol. When the total scores of the“Intolerance of Uncertainty Scale”were compared, it was found that the scale scores of non-smokers were high. In addition, it was revealed that the scores of people using drugs were also significantly higher. When the total scores of the participants on the“Intolerance of Uncertainty Scale”were compared; It was found that there was a significant relationship between the groups according to gender and number of siblings. It was found that women scored higher than men, those with 1 siblings scored higher than those without siblings. When the correlations between the participants ''Coronavirus 19 Phobia Scale'' and ''Uncertainty Intolerance Scale'' sub-dimensions and total scores were examined; It was found that there was a significant positive correlation between all scores. It was found that there was no significant relationship between the participants' total score of ''Psychological Well-Being'' and the ''Coronavirus 19 Phobia'' sub-dimension and total scores.