Uzaktan öğretim yöntemiyle hareketli tipografide Gestalt Kuramı: Fenomenolojik bir araştırma
Gestalt Theory in motional typography with distance education: A phenomenological research
  1. Tez No: 722889
  2. Yazar: LEFİKA YILMAZ SANDAL
  3. Danışmanlar: PROF. METİN İNCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırmanın amacı,“Grafik Tasarımı III”dersi kapsamında Gestalt Kuramı'na göre yapılan hareketli tipografi tasarlama sürecine ilişkin öğrenci deneyimlerini belirlemektir. Bu bağlamda araştırma, Gestalt Kuramı öğretiminin öğrenciler üzerindeki deneyimini incelemek olarak düşünüldüğünden nitel araştırma yaklaşımı ve fenomonoloji deseni benimsenmiştir. Araştırma 2020-2021 öğretim yılı bahar döneminde uzaktan öğretim ile gerçekleşen“Grafik Tasarım III”dersi kapsamında dersi alan 8 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri; gözlem, görüşme, doküman incelemesi ve görsel-işitsel malzemelerden elde edilmiş, içerik analizine göre çözümlenmiştir. Elde edilen verilerden“Kıyaslama”,“Tasarlama”ve“Üretme”olmak üzere üç ana temaya ulaşılmıştır. Bulguların sonucunda, öğrencilerin Gestalt Kuramını anlamlandırdıkları ve tasarımlarını nasıl şekillendirdiğine yönelik farkındalık kazandıklarına ulaşılmıştır. Grafik Tasarım dersi kapsamında Gestalt Kuramı ve ilkeleri konusunda öğrenci deneyimlerinin öne çıktığı ders planları hazırlanıp eğitim verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine student experiences regarding the process of designing animated typography according to Gestalt Theory within the scope of“Graphic Design III”course. In this context, qualitative research approach and phenomenology design were adopted, since the research was considered as examining the experience of Gestalt Theory teaching on students. The research was carried out with 8 students who took the course within the scope of the“Graphic Design III”course held with distance education in the spring term of the 2020-2021 academic year. Research data; Observation, interview, document review and audio-visual materials were obtained and analyzed according to content analysis. Three main themes, namely“Benchmarking”,“Designing”and“Production”were reached from the data obtained. As a result of the findings, it was reached that the students made sense of Gestalt Theory and gained awareness about how it shaped their designs. Within the scope of the Graphic Design course, it is recommended to prepare lesson plans that highlight student experiences on Gestalt Theory and its principles and provide training.