Tam zamanlı aile hekimliği asistanlarının diabetes mellitus hakkındaki bilgi düzeyi ve tutumları
- Tez No: 722945
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY MÜGE ALVUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı tam zamanlı aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin diabetes mellitus konusunda bilgi düzeyi tutum ve davranışlarını incelemek ve farkındalık oluşturmaktır. Gereç ve yöntem: Tanımlayıcı, kesitsel tipte yapılan çalışmanın evreni Türkiyedeki tam zamanlı aile hekimliği uzmanlık öğrencileridir. Çalışmaya 177 katılımcı katılmıştır. Online anket yöntemi kullanılan araştırmanın veri toplama formunda sosyodemografik bilgiler, hekimlik ve asistanlığa dair bilgiler, DM tanı, takipler, tedavi alt gruplarında sorular yönlendirilmiştir. Çalışma onamı anket metninden önce yer alan yazılı onam ile alındı. İstatistiksel değerlendirme ibm spss 20.0 (ibm corp., armonk, ny, usa) paket programı ile yapıldı. Normal dağılıma uygunluk kolmogorov-smirnov testi ile değerlendirildi. Nümerik değişkenler ortalama ± standart sapma ya da medyan (25.-75. Persentil) olarak verildi. Kategorik değişkenler frekans (yüzde) olarak verildi. Gruplar arasındaki farklılıklar mann-whitney u testi ile belirlendi. Kategorik değişkenler arasındaki ilişkiler ki-kare analizi ile değerlendirildi. Nümerik değişkenler arasındaki ilişkilerin analizinde spearman korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the knowledge, attitudes and behaviors of full time family medicine residents about diabetes mellitus and to raise awareness. Materials and methods: The population of the descriptive, cross-sectional study is full time family medicine specialty students in Turkey. 177 participants participated in the study. In the data collection form of the research, in which the online questionnaire method was used, questions were asked in the subgroups of sociodemographic information, information on medicine and assistantship, DM diagnosis, follow-up, and treatment. Consent to the study was obtained with written consent before the questionnaire text. Statistical analysis was done with ıbm spss 20.0 (ıbm corp., armonk, ny, usa) package program. Normal distribution was evaluated with the kolmogorov-smirnov test. Numerical variables were given as mean±standard deviation or median (25th-75th percentile). Categorical variables were given as frequency (percentage). Differences between groups were determined by the mann-whitney u test. Relationships between categorical variables were evaluated by chi-square analysis. Spearman correlation analysis was used to analyze the relationships between numerical variables.