Genel bir alan üzerinde işletmede çalışanların örgütsel adalet algılarının örgütsel bağlılıklarına olan ilişkisi
Business on a general area organizational justice of employees to the organizational loyalties of perceptions relationship with
  1. Tez No: 722946
  2. Yazar: YUNUS UĞUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ YÜKSEKBİLGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çalışanlar üzerinde farklı sektörlerde içinde yapılan bu araştırmada işgörenlerin örgütsel adalet algılarının örgütsel bağlılıklarına olan ilişkisi incelenmiştir. Araştırmaya altı farklı sektörde çalışan 150 kişi katılım göstermiştir. Boş ve eksik doldurulmuş anketler çıkarıldıktan sonra araştırmaya dahil katılımcı sayısı 110'dur. Araştırma örgütsel adalet, örgütsel bağlılık ve demografik özellikler arasındaki ilişki üzerine kurulmuştur. Verilerin sağlanması aşamasında Genel Bilgi Formu, Örgütsel Adalet Ölçeği ve Örgütsel Bağlılık ölçeği kullanılmıştır. Yapılan bu araştırmada SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. Türkiye'de faaliyette bulunan altı sektör üzerinde çalışanların örgütsel adalet algıları ile örgütsel bağlılık algıları arasında pozitif yönlü bağlantı bulunduğu neticesine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which was conducted on employees in different sectors, the relationship between employees perceptions of organizational justice and their organizational commitment was examined. 150 people working in six different sectors participated in the research. After removing the empty and incompletely filled questionnaires, the number of participants included in the study is 110. The research is based on the relationship between organizational justice, organizational commitment and demographic characteristics. General Information Form, Organizational Justice Scale and Organizational Commitment Scale were used in the process of providing the data. SPSS 22.0 program was used in this research.In this study conducted in six different sectors operating in Turkey; It was concluded that there is a positive relationship between employees' perceptions of organizational justice and organizational commitment