Tek ebeveyn kadının yaşam doyumunun psikolojik iyi oluş düzeyine etkisi: Mersin örneği
The effect of single parent woman's life satisfaction on psychological well-being level: Mersin example
  1. Tez No: 722955
  2. Yazar: YUNUS ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KHALADDIN IBRAHIMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Aile kurumu yapısal olarak tarihsel süreç içerisinde sürekli değişimlere uğramıştır. Bu araştırmada tek ebeveyn kadının yaşam doyumu ve psikolojik iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Mersin ilinde ikamet eden 257 tek ebeveyn kadın ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada katılımcılara kartopu örnekleme yöntemi ile ulaşılmıştır. Araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında ise tarama modellerinden sıklıkla kullanılan tekniklerden birisi olan anket tekniği kullanılmıştır. Araştırma verileri“Yaşam Doyumu Ölçeği”ve“Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırma sonucunda tek ebeveyn kadınların genel yaşam doyumu ve psikolojik iyi oluşlarının orta düzey olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmada eşinin vefatı, terk edilme, ayrı yaşam gibi nedenlerle tek ebeveyn olan kadınların genel yaşam doyumu ve psikolojik iyi oluş düzeyleri boşanma nedeniyle tek ebeveyn olanlardan yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmada ayrıca tek ebeveyn olarak geçen süreye bağlı olarak genel yaşam doyumu ve psikolojik iyi oluş düzeylerinin de farklılaştığı ortaya çıkmıştır. Tek ebeveyn olarak geçirilen süre arttıkça genel yaşam doyumu ve psikolojik iyi oluş düzeylerinin de arttığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The family institution has undergone constant changes in the historical process structurally. In this study, it was aimed to determine the relationship between life satisfaction and psychological well-being of single parent women. The research was carried out with 257 single parent women residing in Mersin. Participants in the study were reached by snowball sampling method. The general survey model was used in the research. Survey technique, which is one of the most frequently used techniques among scanning models, was used in data collection. Research data were collected using the“Satisfaction with Life Scale”and the“Psychological Well-Being Scale”. As a result of the research, it was revealed that the general life satisfaction and psychological well-being of single-parent women were moderate. In the study, it was revealed that the general life satisfaction and psychological well-being levels of women who were single parents due to reasons such as the death of their spouse, abandonment, and separate life were higher than those who were single parents due to divorce. The study also revealed that general life satisfaction and psychological well-being levels differ depending on the time spent as a single parent. As the time spent as a single parent increases, the general life satisfaction and psychological well-being levels also increase.