Fazla sosyal medya kullanımının kompülsif satın alma üzerinde etkisi ve FOMO'nun ve materyalizm'in düzenleyici rolü
The effect of excessive social media usage on compulsive buying and the moderating role of FOMO and materialism
- Tez No: 722963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ESER GEGEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Teknolojinin her geçen gün gelişmesiyle ve dolayısıyla sosyal medya platformanlarının kullanımının artmasıyla birlikte bireylerin bir çok alanda olduğu gibi tüketim alanındaki alışkanlıklarında da değişiklikler yaşanmaya başlamıştır. Yapılan bu çalışmada, bireylerin sosyal medya kullanımlarının ve sosyal medya platformlarında geçirdiklerini sürenin, tüketim davranışlarını nasıl etkilediğini, kompülsif satın alma üzerine olan etkisi araştırılmaktadır. Buna ek olarak, materyalizm ve FOMO (fear of missing out) gibi farklı faktörlerin kompülsif satın alma ve fazla sosyal medya kullanımı ile arasındaki ilişkiye olan düzenleyici rolleri araştırılmaktadır. Yapılan bu çalışmada, fazla sosyal medya kullanımının kompülsif satın alma üzerideki etkisini ve materyalizm'in ve FOMO'nun düzenleyici rolünü ölçmek için nicel veri toplama yöntemi olan anket tercih edlimiştir. Bu araştırma kapsamında literatürde yer alan fazla sosyal medya kullanımı, materyalizm, kompülsif satın alma ve fomo kavramlarının farklı bir bakış açısı ve yeni bir bağlam olarak ele alınması ile akademik yazına katkıda bulunması ve pazarlama profesyonelleri için anlamlı sonuçların ve iç görülerin oluşmasına taban oluşturmaktadır. 200'den fazla katılımcı ile gerçekleştirilen Google Forms üzerinden hazırlanan ve çevrimiçi ve yakın çevreye dağıtımı ile veri toplanan anket üzerinden SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Fazla sosyal medya kullanımı ve kompülsif satın alma arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Buna ek olarak, araştırmada düzenleyicilik rolü olan FOMO (fear of missing out) ve materyalizm ile fazla sosyal medya kullanımı ve kompülsif satın alma etkileşimi arasında da anlamlı bir ilişki olduğuna rastlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology day by day and together with the increase of social media platforms usage changes have begun to occur in the habits of individuals life in the field of consumption as in many other areas. In this study, it is investigated how individual's social media usage and the time they spend on the social media platforms affect their consumption behaviours and the effect on compulsive buying. In addition to this, different factors such as materialism and FOMO (fear of missing out) are explored as a moderating in the relationships between compulsive buying and excessive social media usage. In this study, a questionnaire which is a quantitative data collection method was preferred to measure the effect of excessive social media use on compulsive buying and the mediating role of materialism and FOMO. Within the scope of this research, the concepts of excessive use of social media, materialism, compulsive buying and FOMO in the literature are handled as a different perspective and a new context, contributing to the academic literature and and forming the basis for the formation of meaningful results and insights for marketing professionals. The survey was prepared on Google Forms. More than 200 people participated in the survey. The questonnaire was distributed online to the close circle. The obtain data was analyzed with the SPSS program. A significant relationship was found excessive social media usage and compulsive buying. In addition, it was found that there is a significant releationship between FOMO (fear of missing out) and materalism which is a moderating role and excessive social media usage and the compulsive buying interaction.