Görsel sanatlar eğitiminde kavrama dayalı öğrenme
Concept-based learning in visual arts education
  1. Tez No: 722964
  2. Yazar: SUZAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TOPRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Günümüz dünyasında hızlıca değişen koşullar altında bilgiyi anlamlandırmak için daha farklı düşünme becerilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyaç görsel sanatlar eğitimini de kapsamaktadır. Kavrama dayalı eğitim, üç boyutlu öğrenmeyi destekleyerek kavramsal düşünmenin gelişmesini ve çoklu bilginin anlamlandırılmasında anlamlı bir yol sağlamaktadır. Bu kapsamda, araştırmanın amacı, görsel sanatlar eğitimi kapsamında lisans düzeyindeki Resim-İş Öğretmenliği Programı'nda yer alan Grafik Tasarım Anasanat Atölye V ders sürecinin kavrama dayalı olarak nasıl yürütüleceğini ortaya koymak ve kavramsal düşünmeyi geliştirmektir. Bu araştırma, eylem araştırması olarak desenlenmiştir. Araştırma, devlet üniversitesine bağlı Eğitim Fakültesinin Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümünün Resim-İş Öğretmenliği Programı'nda gerçekleşmiştir. Araştırmanın katılımcılarını Grafik Tasarım Anasanat Dalı V dersini alan 8 öğrenci oluşturmuştur. Araştırma sürecinde çeşitli veri toplama araçlarıyla veriler toplanmış ve bu veriler tümevarımsal olarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda veriler“Kavrama Dayalı Öğretme-Öğrenme Süreci”,“Kavramsal Düşünmenin Yansımaları”ve“Kavrama Dayalı Tasarım Uygulamaları”üst temaları altında bulgulanmıştır. Araştırma sonucunda Grafik Tasarım Anasanat dersinin, kavramlar + yaşanmış olgular + grafik tasarım uygulamaları olarak üç boyutlu biçimde yürütülmesi sağlanmıştır. Bu bağlamda öğrencilerin kavramsal düşünce geliştirerek kendilerini, çevrelerini ve görsel tasarımları kavramla beraber düşünerek, anlamlandırdıkları ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkan sonuçlar alanyazınla karşılaştırılarak tartışılmış ve araştırma sonunda gelecekteki uygulamalara ve araştırmalara yönelik çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's world, more diverse thinking skills are needed to make sense of information under rapidly changing conditions. This need also includes visual arts education. Concept-based education, by supporting three-dimensional learning, provides the development of conceptual thinking and a meaningful way to make sense of multiple information. In this context, the aim of the research is to reveal how the Graphic Design V course process, which is included in the undergraduate level Arts and Crafts Teaching Program within the scope of visual arts education, will be carried out based on the concept and to develop conceptual thinking. This research is designed as action research. The research was carried out in the Arts and Crafts Teaching Program of the Department of Fine Arts Education of the Faculty of Education of the state university. The participants of the research consisted of 8 students who attended the Graphic Design V course. During the research process, data were collected with various data collection tools and these data were analyzed inductively. As a result of the analysis, the data were evaluated under the top themes of“Concept-Based Teaching-Learning Process”,“Reflections of Conceptual Thinking”and“Concept-Based Design Practices”. As a result of the research, the Graphic Design course was ensured to be carried out in three-dimensional structure as concepts + lived facts + graphic design applications. In this context, it has been revealed that students develop conceptual thinking and make sense of themselves, their environment and visual designs by thinking together with the concept. The obtained results were discussed by comparing them with the literature, and at the end of the research, various suggestions were made for future practices and research.