Ergenlikte sosyal medya kullanımının popülerlik algısı ve sosyal kaygı ile ilişkisi
Relation between social media use in adolescence and popularity perception and social anxiety
  1. Tez No: 971339
  2. Yazar: SERCAN İRFAN ÜNGER
  3. Danışmanlar: DR. EMİNE MERVE KALINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı ergenlerin sosyal medya kullanımı ile popülerlik algısı ve sosyal kaygı düzeyleri arasındaki ilişkileri çok boyutlu olarak incelemektir. Sosyal medya platformları günümüzde ergenlerin sosyal etkileşimlerinin önemli bir parçası haline gelmiş ve bu etkileşimlerin psikolojik yansımaları giderek daha fazla önem kazanmıştır. Sosyal medya platformları bu bağlamda bireylerin yalnızca iletişim aracı değil aynı zamanda psikososyal ihtiyaçlarını karşıladığı bir mecra haline gelmiştir. Bu çalışmada ergenlik dönemindeki bireylerin hem popülerlik algısı hem de sosyal kaygı düzeyleri arasındaki ilişkiler, nedensel karşılaştırma deseni temelinde istatistiksel analizlerle incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, 11-18 yaş aralığında bulunan toplam 230 ergenlik dönemindeki bireyler oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak; Sosyodemografik Bilgi Formu, Sosyal Medya Kullanım Ölçeği, Sosyal Medya Kullanım Amaçları Ölçeği, Popülerlik Algısı Ölçeği, Ergenler İçin Sosyal Kaygı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler çoklu regresyon, hiyerarşik regresyon ve t-testi analizleri ile değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, sosyal medya kullanım düzeyinin sosyal kaygı ile pozitif ve anlamlı bir ilişki içinde olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca sosyal medya ortamında sürekli olarak beğeni alma ve sosyal kabul görme gibi motivasyonlarla hareket eden bireylerin, sosyal kaygıyı tetiklediği gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, popülerlik algısının sosyal kaygı üzerindeki etkisi çok boyutlu bir yapıda ortaya çıkmıştır. Bu durum, bireyin hangi bağlamda ne tür sosyal geri bildirimler aldığına göre sosyal kaygı düzeylerinin farklılaşabileceğini göstermektedir. Genel olarak, güçlü arkadaşlık ilişkilerine sahip bireylerin sosyal kaygılarının daha düşük olduğu; buna karşılık sosyal görünümüne ve otorite figürlerine yönelik onay beklentisi olan bireylerde kaygı düzeylerinin arttığı anlaşılmaktadır. Demografik değişkenler açısından yapılan incelemelerde ise cinsiyet ve eğitim düzeyi açısından anlamlı bir fark saptanmamıştır. Bu sonuç, sosyal medya kullanımının ve sosyal kaygının bireysel farklılıklardan daha çok kişisel tecrübelere ve çevresel faktörlere bağlı olarak değiştiğini göstermektedir. Araştırma sonuçları, sosyal medya kullanımının ve bireyin sosyal görünürlüğe dair algılarının ergenlik dönemindeki sosyal kaygı üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Elde edilen bulgular, hem gelişim psikolojisi hem de medya psikolojisi açısından literatüre katkı sunmakta ve dijital çağda ergenlerin psikolojik sağlığına ilişkin önemli çıkarımlar sağlamaktadır. Bu kapsamda, sosyal medya okuryazarlığının artırılması, sosyal kaygıyı azaltmaya yönelik psikoeğitim programlarının uygulanması ve sosyal destek sistemlerinin güçlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the multidimensional relationships between adolescents' social media use, perceived popularity, and social anxiety levels. Today, social media platforms have become an important part of adolescents' social interactions, and the psychological reflections of these interactions have gained increasing importance. In this context, social media serves not only as a means of communication but also as a medium where individuals meet their psychosocial needs. In this study, the relationships between perceived popularity and social anxiety among adolescents were analyzed statistically within the framework of a causal-comparative design. The sample consisted of 230 adolescents aged between 11 and 18. Data were collected using the Sociodemographic Information Form, Social Media Use Scale, Social Media Use Purposes Scale, Perceived Popularity Scale, and Social Anxiety Scale for Adolescents. The data were evaluated using multiple regression, hierarchical regression, and t-test analyses. The findings revealed a positive and significant relationship between social media use and social anxiety. It was also observed that motivations such as constantly seeking likes and social approval on social media triggered anxiety. Moreover, the effect of perceived popularity on social anxiety emerged as multidimensional. This suggests that social anxiety levels vary depending on the type of social feedback received. In general, adolescents with strong peer relationships had lower levels of social anxiety, whereas those seeking approval regarding social appearance or from authority figures displayed higher levels of anxiety. No significant differences were found in terms of gender and educational level. This result indicates that social media use and social anxiety are shaped more by personal experiences and environmental factors than by demographic variables. Overall, the results demonstrate that social media use and perceptions of social visibility have a determining effect on adolescents' social anxiety. The findings contribute to the literature in developmental and media psychology and provide important implications for adolescents' psychological well-being in the digital age. In this regard, enhancing social media literacy, implementing psychoeducational programs to reduce social anxiety, and strengthening social support systems are recommended.