Sosyal medya kullanımının cinsiyet ve eğitim düzeyi açısından değerlendirilmesi
Gender and educational differences in using social networks
- Tez No: 443284
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZER KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Gelişmekte olan teknolojilerin odağında, bireylerin günlük hayatlarında eskisinden daha fazla yer almak vardır. Önce internet kullanımının bireylerin kullanımına yönelik yaygınlaştırılması, mobil cihazların kullanımının artması ile birlikte sosyal medya mecraları günlük hayatlarımızda rol oynamaya başladı. Web 2.0 teknolojisinin gelişmesi pazarlama yöntemlerinin proaktif olarak değişmesi ve gelişmesi gerekliliğini ortaya koyan en önemli faktördür. Pazarlama tarihini değiştiren olaylardan biri olan Web 2.0 teknolojisi, kullanıcılar tarafından yaratılan içeriklerin yayınlanabilirliğini sunmasının yanı sıra, kullanıcıların kendi ağlarında paylaşım yapabilmelerine olanak sağlaması ile de pazarlamanın evrimine katkıda bulunmuştur. Geleneksel pazarlama yaklaşımlarına yeni bir boyut kazandırmak ile birlikte pazarlamanın temel taşlarını uygulama anlamında da gelişmelere ışık tutmuştur. Bu gelişmelerin en önemlilerinden biri sosyal medyanın gelişimidir ve günümüzde bireylerin en çok zaman geçirdikleri mecralar arasında yer almaktadır. Bu sebeple sosyal medya mecralarının tüketicilerin satın alma davranışlarına etkisini incelemek gerekliliği doğmuştur. Yapılan araştırmalarda genel anlamda sosyal medyanın etkileri incelenmiş ancak kişisel bakım ve kozmetik sektörü üzerine etkilerinin araştırıldığı bir çalışma bulunmamaktadır. Çalışmada araştırma öncesi literatür incelenmiş ve incelenen çalışmalar; sosyal medya, kişisel bakım ve kozmetik sektörü, sosyal medyada tüketici davranışları ana başlıkları altında belirtilmiştir. Araştırma bölümünde sosyal medyanın tüketici davranışları üzerine etkilerini kişisel bakım ve kozmetik sektörü özelinde incelemek adına bir anket hazırlanmış ve sosyal medya üzerinden yönlendirilerek 207 katılmcı ile tamamlanmıştır. Alınan cevaplar ise SPSS programı yardımı ile analiz edilmiştir. Sonuç olarak sosyal medyada yer alan içeriklerin tüketicilerin satın alma davranışlarında etkili olduğu ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main focus of emerging technologies is to take part more than before in individuals' daily life. At first, widespread use of the Internet by individuals, then along with the increased use of mobile devices, social media channels began to play a role in our daily lives. The development of Web 2.0 technology is the most important factor in demonstrating the necessity of change and development of proactive marketing methods.As one of the reason to change the history of marketing, Web 2.0 technology make possible to publish contents which is created by users. By this way, the users have contributed to the evolution in marketing by share their own contents on their networks. In addition to add a new dimension with the traditional marketing approach, Web 2.0 technology has shed light on the development to cornerstones of the marketing in terms marketing application. The development of social media is one of the most important of these developments and today individuals spent their most of the time in socal media. That was born the necessity of social media channels to examine the effects of the purchasing behavior of consumers. Previous studies have examined the effects of social media and personal care in general but there are no studies on the effects on cosmetic industry. Prior to this study, literatüre has been examined and findings are listed under four main headings; social media, personal care and cosmetics industry, consumer behavior in social media. In the research part, in order to examine the impact of social media on consumer buying behaviour specific to personal care and cosmetic products, a questionnaire has been prepared and it was completed with 207 participants. The responses were analyzed with the help of the SPSS program. Consequently, there has been proven to be effectiveness of social media in the buying behavior of consumers.