Assessment of the contribution of non-governmental organisations (NGO) in the development of Nigeria
Sivil toplum kuruluşlarının (STK) Nijerya'nın kalkınmasına katkılarının değerlendirilmesi
- Tez No: 722965
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOUHAMED BACHİR DIOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sivil toplum kuruluşları (STK'lar) kalkınma programı aracılığıyla devletin gelişimine katkıda bulunmaktadr. Nijerya'da girişimcilik becerileri, eğitim, istihdam yaratma, sağlık hizmetleri, trafik kazalarına müdahale, yoksulluğun azaltılması, adalet ve barış arabuluculuğu ve savunuculuk vb. kalkınma katkılarını sunan yaklaşık 100 yerel toplulukta hayırsever ve sosyal kurumsal sorumluluklar yürüten otuz üç operasyonel STK vardır. Bu çalışma, kalkınmanın sadece hükümet harcamalarıyla gerçekleştirilemeyeceği, aynı zamanda stratejik olarak devletlerin hırslarının merkezinde yer aldığı Keynesyen ekonomi teorisinden, sivil toplum kuruluşlarının (STK'lar) Nijerya'nın gelişimine katkılarına odaklanmaktadır. Nijerya'daki STK'ların kalkınmaya nasıl katkıda bulunduklarıyla başlayarak, bu çalışma Nijerya'daki sivil toplum kuruluşlarının (STK'lar) operasyonel çerçevelerini tartışacaktır. Nijerya hükümetinin kalkınma programına katılımlarında sivil toplum kuruluşlarının sınırlamalarını ve zorluklarını belirlerken, hükümetin ve insanların gelişimsel gönüllülüklerinde STK'larla işbirliği yapma düzeyini inceleyecektir
Özet (Çeviri)
Non-governmental organizations (NGOs) contribute to state development through developmental program: entrepreneurial skills, education, employment creation, health services, road accident interventions, skill acquisition, poverty alleviation, justice and peace mediation and advocacy etc. In Nigeria, there are several operational NGOs that carry out philanthropic and social corporate responsibilities in about 100 local communities offering the aforementioned developmental contributions. This study focusses on the contributions of non-governmental organizations (NGOs) to the development of Nigeria, from the Keynesian economic theory where development is not just realizable from government spending, but remains strategically at the heart of states' ambitions and processes. Beginning with the ways in which NGOs contribute to development in Nigeria, this study will discuss the operational framework of non-governmental organization (NGOs) in Nigeria. It will examine the level in which the government and people cooperate with NGOs in their developmental volunteering, while identifying the limitations and challenges of non-governmental organizations in their involvement in the development program of the Nigerian government. The theory of this study while focusing on the evolution, exploration and exposition of the contribution of NGOs in the development of Nigeria within the Keynesian economic theory, which proposes extensive government spending and reduction of tax for a better inclusive society where development can propagate in the most convenient way, proposes extensive collaboration and cooperation with non-governmental organizations for improved developmental results.