Örgütlerde nitelikli insan kaynakları istihdamını artırmada işveren markasının etkisinin araştırılması
Researching the effect of the employer brand in increasing qualified human resources employment in organizations
  1. Tez No: 722973
  2. Yazar: ESİN KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma işveren markası ve nitelikli insan kaynakları istihdamı kavramları hakkında bilgi vermek, örgütlerde nitelikli insan kaynakları istihdamını artırmada işveren markasının etkisini belirlemek amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmada kuramsal ve kavramsal bölümlerin oluşturulmasında literatür taraması yönteminden yararlanılmıştır. Literatürde işveren markası, insan kaynakları yönetimi ve bu kavramların birbiriyle ilişkisini ifade eden araştırmalar incelenerek çalışmaya aktarılmıştır. Araştırmanın uygulama bölümünde nicel araştırma yöntemlerinden anket yöntemi kullanılarak iş hayatında aktif rolü olan İstanbul, Ankara, İzmir, Samsun ve Gaziantep illerinde çalışan tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen 454 kişiden veri toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS programında analiz edilerek bulgular ortaya koyulmuştur. Araştırma sonucunda nitelikli insan kaynağı istihdamını sağlamada işveren markasının pozitif yönlü etki yarattığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been prepared to give information about employer brand and qualified human resources employment concepts and to determine the effect of employer brand on increasing qualified human resources employment in organizations. In the research, the literature review method was used in the formation of the theoretical and conceptual sections. In the literature, employer branding, human resources management and researches expressing the relationship between these concepts were examined and transferred to the study. In the application part of the study, data were collected from 454 people selected by random sampling method, working in the provinces of Istanbul, Ankara, Izmir, Samsun and Gaziantep, who have an active role in business life, using the survey method, one of the quantitative research methods. The collected data were analyzed in the SPSS program and the findings were revealed. As a result of the research, it has been determined that the employer brand has a positive effect on the employment of qualified human resources.