Deneyı̇m tasarımının sunum ve sergı̇leme ortamlarında kullanımı
Usage of experience design in presentation and exhibition environment
- Tez No: 722974
- Danışmanlar: PROF. TEVFİK FİKRET UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Sergileme ortamları birçok açıdan potansiyeli oldukça yüksek, güçlü iletişim platformlarıdır. Farklı düzeylerde tasarım girdisine izin veren bu mekânlar tasarımcıya, ziyaretçinin algı deneyimini tümüyle etkileme fırsatı sunar. Ziyaretçinin tüm duyularının harekete geçirilmesi olağanüstü deneyim fırsatlarını da beraberinde getirir. Bu özellik sergilemelerin eğlendiren, öğreten ve yeni fikirleri ortaya çıkaran deneyim ortamları olarak görülmesini sağlamıştır. Bu çalışma, farklı alanlarda yapılan deneyim odaklı çalışmaları inceleyerek sergileme mekânları içerisinde bütüncül bir deneyim tasarlamanın yollarını aramaktadır. Bu noktada çalışmanın, esnek bir ifade alanı sunan sergi mekânları ve deneyim tasarımı konusunda ışık tutucu nitelikte olması hedeflenmiştir. Araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, sergileme kavramının tarihi ve günümüzdeki yeri incelenmiştir. İkinci bölümde, deneyim kavramına odaklanılarak kavramın farklı alanlardaki yansımaları incelenmiştir. Üçüncü bölümde ziyaretçinin deneyim düzeyleri ve sergileme unsurları incelenerek bunların birbirleri arasındaki ilişkilerine dikkat çekilmiştir. Son bölümde ise araştırmalar ışığında elde edilen bilgiler doğrultusunda bir proje önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Exhibition environments are powerful communication platforms with high potential in many aspects. These spaces, which allow different levels of design input, offer the designer the opportunity to fully influence the perception experience of the visitor. Activating all the senses of the visitor brings with it extraordinary opportunities for experience. This feature has enabled the exhibitions to be seen as an experience environment that entertains, teaches and reveals new ideas. This study Seeks for ways to design a holistic experience within exhibition spaces by examining experience-oriented studies in different fields. At this point, it is aimed that this study will be shedding the light on terms of the design of exhibition spaces. The research consists of four chapters. In the first chapter, the history and the current place of concept of exhibition are examined. In the second chapter, the reflections of the concept of experience in different fields are examined by focusing on it. In the third chapter, the visitor's experience and exhibition elements are examined and attention is drawn to the relations between them. In the last chapter, a project proposal is presented in line with the information obtained in the light of research.