Carmen karakterinin Georges Bizet operası ve Prosper Mérımée romanı arasında gösterdiği benzerlik ve farklılıklar
The similarities and differences of the character of Carmen between Georges Bizet's opera and Prosper Mérimée's novel
  1. Tez No: 722988
  2. Yazar: EZGİ KARAKAYA KIRCA
  3. Danışmanlar: PROF. EROL İPEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, Sahne ve Görüntü Sanatları, French Linguistics and Literature, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Opera Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada Georges Bizet'nin ve Prosper Mérimée'nin Carmen eserleri incelenmiş; kişilerin romandaki ve operadaki karakteristik yapısı ele alınmıştır. Yapılan çalışmanın ilk bölümünde, Bizet, Mérimée, Halévy, Meilhac'nın hayatı ve eserleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, eserlerin yazıldığı romantik dönem, müziğe ve edebiyata etkileriyle birlikte ele alınmış, dönemin önemli sanat akımı verismo anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, Mérimée'nin Carmen romanının doğuşu ve konusu anlatılmış, Bizet'nin Carmen operasının; doğuşu, konusu, Türkçe librettosu, karakter incelemeleri üzerine çalışılmış, operanın konusunu aldığı Carmen romanıyla benzerlikleri ve farklılıkları incelenmiş, edebi eserin sahneye aktarılırken uğradığı değişim ele alınmıştır. Bu çalışmanın amacı, Carmen operası ile ilgili gerek sahne üstü, gerek sahne arkasında çalışacak olan yaratıcı kadro, solist ya da öğrencilerin eserin nasıl ortaya çıktığı, hangi sanat akımlarından etkilendiği, eserin müzikal ve teatral yorumunda neler beklenebileceği konuları hakkında bilgilenmelerini sağlayacak bir kaynak oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Carmen works of Georges Bizet and Prosper Mérimée were examined; and the characteristic structures of people in the novel and opera are discussed. In the first part of the study, the life and works of Bizet, Mérimée, Halévy, and Meilhac are emphasized. In the second part, the romantic period, in which the works were written, was discussed together with its effects on music and literature, and verismo, the important art movement of the period, was explained. In the third chapter, the creation and content of Mérimée's novel Carmen are explained, while Bizet's Carmen opera; The process of its creation, its subject, Turkish libretto, character studies are emphasized. The similarities and differences of the opera with the novel Carmen, from which it took its subject, are examined, and the change that the literary work has undergone while being transferred to the stage is discussed. The purpose of this study is to create a resource that will enable the creative staff, soloists or students who will work on Carmen opera both on stage and behind the scenes to have informations about how the work emerged, which art movements it was influenced by, and what can be expected in the musical and theatrical interpretation of the work.