Örgütsel sessizlik kavramı ve boyutları: Eğitim kurumlarında nitel bir araştırma
The concept and dimensions of organizational silence: A qualitative research in educational institutions
  1. Tez No: 722989
  2. Yazar: ARZU USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetçiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Örgütsel sessizlik, çalışanların örgüt ortamında yönetsel ya da fonksiyonel konulardaki görüş, düşünce ve bilgilerini bilinçli olarak gizlemeleri, bilgi ve deneyimlerini yöneticiler ve diğer çalışanlarla paylaşmama durumu olarak tanımlanmaktadır.Konu eğitim temelinde incelendiğinde okul yönetimleri başarılı olabilmek için okullardaki tüm çalışanlarla daha barışık olma konusunda bilgili olsalar da bazen bilinçli ya da bilinçsiz olarak sessizliklerini tetikleyebilmektedir. Çalışanların bu sessiz davranışı daha önce uyumun göstergesi olarak algılansa da günümüzde tepki ve geri çekilme olarak bilinmektedir.Bunun önlenebilmesi için öncelikle kurumlarda örgütsel sessizliğin varlığının bilinmesi gerekmektedir. Bu amaçla bu çalışmada eğitim kurumlarında örgütsel sessizlik, nitel araştırma deseni ile incelenmiştir. Araştırmada olgubilim tekniği kullanılmıştır. Çalışma grubuna örgütsel sessizlik ile ilgili sorular yöneltilmiş ve elde edilen cevaplar içerik analizi tekniği ile temalar ve alt temalar halinde incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, katılımcıların birçoğu kurum içerisinde sessiz kalmışlardır. Bu sessizliklerinin nedeni olarak genel itibariyle işini kaybetme korkusunun olduğunu ve ilişikileri zedeleme korkusu olduğunu belirtmişlerdir. Katılımcılar örgütsel sessizliğin türlerinden korunma amaçlı sessizliği daha çok yaşadıklarını da ifade etmişlerdir. Çözüm politikaları olarak ise, kurumsal,yönetici tutumu , demokratik ortamın sağlanması,uygun konuşma dili kullanılması,örgütsel birlik olarak hareket edilmesi,ulaşılabilir yönetim ve güvenli alan ortamının oluşturulması gerektiğini ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Organizational silence is defined as the situation where employees consciously hide their opinions, thoughts and knowledge on managerial or functional issues in the organizational environment and do not share their knowledge and experience with managers and other employees.When the subject is examined on the basis of education, although school administrations are knowledgeable about being more at peace with all employees in schools in order to be successful, they can sometimes consciously or unconsciously trigger their silence.Although this silent behavior of the employees was previously perceived as an indicator of compliance, today it is known as reaction and withdrawal.In order to prevent this, first of all, it is necessary to know the existence of organizational silence in institutions.For this purpose, in this study, organizational silence in educational institutions was examined by qualitative research design.Phenomenology technique was used in the research.Questions about organizational silence were asked to the study group and the answers obtained were analyzed by content analysis technique as themes and sub-themes.According to the findings, most of the participants remained silent within the institution.They stated that the reason for their silence was the fear of losing their job in general. Participants also stated that they experience silence more often for the purpose of protection from the types of organizational silence.As solution policies, they stated that using of spoken language properly, acting as an organizational unity, an accessible management and creating safe space environment, institutional policies should be developed,administrative attitudes should be changed and a democratic environment should be created.