Öğrenen organizasyonlarda örgütsel sessizlik
  1. Tez No: 749573
  2. Yazar: FATMA NUR ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ZEHRA TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
1990'lı yıllardan itibaren bilişim çağı içerisinde olduğumuz varsayılmaktadır. Bilginin ve iletişimin teknolojiyle birlikte günümüzde ne kadar önemli olduğunu bilmekteyiz. Bilginin önem arz ettiği kadar, bilgiyi öğrenmekte oldukça önemlidir. Bilgiyi öğrenmek için öncelikle öğrenmeyi öğrenmek gerekir. Öğrenmek için her geçen gün yeni gelişmeler ve teknolojiler ortaya çıkmaktadır. Bu yeniliklere ve gelişmelere uyum sağlamak öncelikle organizasyonların asıl amacıdır. Organizasyonlar hedeflerine ulaşmak için yeni bilgilerden yararlanırlar. Öğrenen organizasyonların ilk hedefi ise öğrenmektir. Öğrenen organizasyonların bütünlüğü yakalayabilmeleri için, organizasyon bireylerinin öncelikle bireysel öğrenmelerini tamamlayıp daha sonra örgütsel öğrenmelerini tamamlamaları gerekir. Öğrenme eylemi gerçekleşirken, örgüt bireylerinin iletişim ve bilgi aktarımında zorluklarla karşılaşmamaları gerekir. Bu zorluklar bireyin kendinden kaynaklı veya çevresel faktörlerden kaynaklı olabilir. Örgüt bireyleri olumsuzluklar karşısında güçsüz kalırsa bu durum zaman içerisinde örgütsel sessizliği doğuracaktır. Örgütsel sessizliğin hakim olduğu bir organizasyon başarı elde etmede güçlükler yaşayacaktır. Bu bilgiler ışığında çalışmanın konusu, örgütsel sessizliğin öğrenen organizasyon üzerindeki etkisini tespit etmek ve etkileri bütün yönleriyle incelemek çalışmanın konusunu ve asıl amacını oluşturmaktadır. Tez çalışmasının üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde öğrenen organizasyon kavramı teorik çerçevede ele alınmıştır. Çalışmada kullanılacak olan öğrenen organizasyon alt boyutları tanımlanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, örgütsel sessizlik kavramı ve çalışmada kullanılan örgütsel sessizlik alt boyutları kavramsal çerçevede tanımlanmıştır. Daha sonra çalışmanın üçüncü bölümünde ise, örgütsel sessizliğin öğrenen organizasyon üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırmanın analizi ve bulguları açıklanmıştır. Çalışmanın son bölümünde, çalışmanın sonuçları ve öneriler sunulmuştur. Araştırmanın evreni Türkiye'de Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapan öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise, Türkiye'de görev yapan öğretmenler arasından kadrolu öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında kısmi örnekleme yönteminden yararlanılmıştır. Geçerliliği kabul edilmiş 423 adet anket formu analizlerde kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucuna göre örgütsel sessizliğin öğrenen organizasyonlar üzerinde etkisi olduğu saptanmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular kapsamında, çalışmadaki bilgilerin gelecekte bu konu kapsamında yapılacak olan çalışmalara ışık tutacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is assumed that we are in the information age since the 1990s. We know how important information and communication are together with technology today. As knowledge is important, it is very important to learn knowledge. In order to learn knowledge, one must first learn to learn. New developments and technologies are emerging every day for learning. Adapting to these innovations and developments is primarily the main purpose of organizations. Organizations take advantage of new information to achieve their goals. The primary goal of learning organizations is to learn. In order for learning organizations to achieve integrity, organizational members must first complete their individual learning and then complete their organizational learning. While the learning action is taking place, the members of the organization should not encounter difficulties in communication and information transfer. These difficulties may be caused by the individual or by environmental factors. If the members of the organization remain powerless in the face of negativities, this will lead to organizational silence over time. An organization dominated by organizational silence will have difficulties in achieving success. In the light of this information, the subject of the study is to determine the effect of organizational silence on the learning organization and to examine the effects in all aspects. The thesis consists of three people. In the first part, learning programming is discussed theoretically. The learner team in the study is its sub-parts. The second part of the study consists of a comprehensive subsection about the usage and usage. Talking about what follows later, one can talk about exercises. Analysis and analysis of research. In the last part of the study, the product and formulation part. The universe of the research consists of teachers working under the Ministry of National Education in Turkey. The sample of the research is the subjects of permanent teachers from teachers working in Turkey. The research method was used. 423 questionnaire formulas that were accepted to be used were used in their analysis. The analyzes performed are on learned organisms as applicable. In the future model, illuminated lights will be shown, which will be studied on this topic, which will be shown in the study.