50 numaralı Ayıntâb Şer'iyye Sicili'nin transkripsiyon ve değerlendirmesi (H.1110-1111 / M.1698-1700)
Transcrıptıon and evaluatıon of Ayıntâb Sharıa Regısternumbered 50 (H. 1110-1111 / M. 1698-1700)
- Tez No: 723109
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA ZEHRA ÖZHARAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 740
Özet
Şer'îyye Sicilleri, Osmanlı Dönemi Türk tarihine dair önemli bilgiler ihtiva eden arşiv kaynaklarının başında gelmektedir. Ayrıca ait oldukları şehir hakkında zengin bilgiler içeren birinci el kaynaklardandır. Çalışmaya konu olan 50 numaralı Ayıntâb Şer'îyye Sicili, H. 1110-1111/M. 1698-1700 yıllarını kapsamakla birlikte 359 sayfa ve 714 belgeden oluşmaktadır. Tezin ilk bölümünde Şer'îyye Sicillerinin önemi ile içerdiği belge türlerinden ve mahkemede görev alan kişilerden bahsedilmiştir. İkinci bölümde incelenen defterin transkripsiyonu ve belge özetleri yer almaktadır. Son bölüm olan üçüncü bölümde ise sicilden elde edilen veriler ışığında 1698-1700 yılı Ayıntâb şehrinin siyasi, iktisadi, idari ve kültürel hayatı hakkında önemli bilgiler sunulmuştur. Bu çalışma, Osmanlı döneminin tipik Anadolu kentlerinden biri olan Ayıntâb'ın tarihini aydınlatmak ve şehir tarihi araştırmalarına katkı sağlamak amacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sharia Registers are one of the archival sources that provide important information about the Ottoman period of Turkish history. In addition, they are first-hand sources with rich information about the city they belong to. Ayıntâb Sharia Register number 50, which is the subject of the study, H. 1110-1111/M covers the years 1698-1700 and consists of 359 pages and 714 documents. In the first part of the thesis, the importance of the Court Records, the types of documents they contain and the people who took part in the court were mentioned. In the second part, the transcription of the examined register and the summaries of the documents are included. In the third part, that is, in the last part, important information about the political, economic, administrative and cultural life of the city of Ayıntâb in the years 1698-1700 is presented in the light of the data obtained from the registry. This study has been prepared to reveal the history of Ayıntâb, one of the typical Anatolian cities of the Ottoman Empire, and to assist in city history research.