Karbon fiber takviyeli kompozit malzemelerin delinmesinde destek plakası kullanılmasının delaminasyona etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of using support plate on delamination in drilling carbon fiber reinforced composite materials
- Tez No: 723146
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEKİN BASMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kompozit malzemeler yüksek sertlik, hafiflik, yüksek mukavemet gibi üstün özelliklerinden nedeniyle havacılık, spor, uzay, denizcilik sektörlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Kompozit malzemelerin işlenmesi genellikle uygun toleransları elde etmek içindir. Bu çalışmada talaşlı imalatta büyük önem taşıyan ve verimliliği etkileyen önemli etkenler biri olan delme işlemi sırasında oluşan delaminasyon incelenmiştir. Deneylerde karbon fiber malzemesinin desteksiz, alüminyum destekli, kestamit destekli ve ahşap destekli plakalarla, 300, 600, 900, 1.200 ve 1.500 mm/dak. ilerleme hızlarıyla ve 3.000, 6.000 dev/dak. fener mili hızı parametreleri kullanılarak doğrudan delme metodu ile dik işleme tezgahında yapılmıştır. Deneylerde kaplamalı matkap ile delme işlemleri yapılmıştır. Delinen deliklerde alınan ölçülerle delaminasyon hesaplaması yapılmıştır. Deneyler sonucunda deliklerin yüzey pürüzlülüğü ölçümleri yapılmış, elektron mikroskobu ve taramalı elektron mikroskobu ile görüntüleri alınmış hem delaminasyonu hem de delik kalitesi incelenmiştir. Deneyler sonucunda en iyi delaminasyon performansını alüminyum destekli plakalı delik delme işleminde düşük ilerleme hızı, düşük fener mili hızında ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Composite materials are widely used in aviation, sports, space and maritime sectors due to their superior properties such as high hardness, lightness and high strength. The machining of composite materials is usually to achieve the appropriate tolerances. In this study, delamination that occurs during drilling, which is one of the most important factors affecting productivity and is of great importance in machining, has been examined. In the experiments, the carbon fiber material was tested with 300, 600, 900, 1.200 and 1.500 mm/min. with feed rates and 3.000, 6.000 rpm. It was made on a vertical machining center by direct drilling method using spindle speed parameters. Drilling operations were carried out with a coated drill in the experiments. Delamination calculation was made with the measurements taken in the drilled holes. As a result of the experiments, surface roughness measurements of the holes were made, images were taken with electron microscope and scanning electron microscope, and both delamination and hole quality were examined. As a result of the experiments, the best delamination performance was achieved at low feed rate and low spindle speed in aluminum supported plate drilling.