Adli destek görevlilerinin hizmet içi eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi
Determining the in-service training needs of legal support officers
  1. Tez No: 723147
  2. Yazar: SONGÜL COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın temel amacı adli destek görevlilerinin (psikolog, pedagog ve sosyal çalışmacı) eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesidir. Karma araştırma deseni biçiminde kurgulanan araştırmada nicel veriler hazırlanan hizmet içi eğitim ihtiyacı anketi ile toplanmıştır. Hizmet içi eğitim ihtiyacı anketine 263 adli destek görevlisi katılmıştır. Araştırmanın nitel verileri ise yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Görüşmeler 10 adli destek görevlisi ile yapılmıştır. Araştırmada elde edilen nicel veriler Sosyal Bilimler için İstatistik Paket Programına (SPSS 15.00) işlenerek analiz edilmiştir. Araştırmanın nitel verileri ise betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırmanın sonucunda adli destek görevlilerinin yapılandırılmış ve özel konularda hazırlanmış hizmet içi eğitim programlarına ihtiyaç duydukları ortaya konmuştur. Bu özel konuların da öncelikle engelli bireylerle görüşme, şiddet mağduru kadınlarla görüşme ve cinsel istismar mağdurları ile görüşme olduğu belirlenmiştir. Bu noktada, kırılgan gruplarla görüşme yapma konusunun adli destek görevlileri için zorlayıcı olduğu dikkat çekmektedir. Ayrıca adli destek görevlilerinin görev, yetki ve sorumlulukları konusunda sınırlılıklarının belirgin bir çerçeveye alınmasının da ihtiyaç olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the training needs of Legal Support Officers (psychologist, pedagogue and social worker) In the research, which was designed in the form of a mixed research design, quantitative data were collected via an in-service training need survey. 263 Legal Support Officers participated in the in-service training need survey. Qualitative data of the research were collected via a semi-structured interview form. Interviews were held with 10 Legal Support Officers. Quantitative data obtained in the research were analyzed by processing into SPSS 15.00 (Statistical Program For Social Sciences) program. Qualitative data of the research were analyzed by descriptive analysis method. As a result of the research, it has been revealed that legal support officers need in-service training programs that are structured and prepared on specific subjects. It has been determined that these special topics are primarily on interviewing disabled individuals, interviewing women who are victims of violence, and interviewing victims of sexual abuse. At this point, it is noteworthy that the subject of interviewing vulnerable groups is challenging for Legal Support Officers. It is also seen that there is a need for a clear framework for the limitations of the duties, powers and responsibilities of the Legal Support Officers.