Kırgız Türkçesinin şekil bilgisi
Morphology of Kirghiz Turkish
  1. Tez No: 72317
  2. Yazar: MURAT CERİTOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VAHİT TÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 383
Özet
ÖZET Çalışma; Giriş, İsimler, Zamirler, Sıfatlar, Zarflar, Fiiller, Edatlar, Kaynakça ve Metinler bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde; Kırgızistan'ın coğrafi konumu ve nüfusu, Kırgız Türkleri'nin adı, tarihi, edebiyatları, 1924'ten beri kullandıkları ve kullanmakta oldukları alfabeler ile Kırgız Türkçesi'nin şive tasniflerindeki yeri hakkında bilgi verilmiştir. İsimler bölümünde; isim yapma ekleri, ikilemeler, birleşik isimler ve isim çekim ekleri incelenmiştir. Zamirler bölümünde; şahıs zamirleri, işaret zamirleri, dönüşlülük zamiri, belirsizlik zamirleri ve soru zamirleri incelenmiştir. Sıfatlar bölümünde; sıfatlar vasıflandırma ve belirtme sıfatlan olmak üzere iki grup altında incelenmiştir. Zarflar; yer zarflan, zaman '. zarflan, tasvir zarflan, miktar zarflan olarak incelenmiştir. Fiiller bölümünde; fiil çatılan, fiil yapma ekleri, birleşik fiiller, sıfat fiiller, zarf fiiller, ve fiil çekimleri incelenmiştir. Edatlar fonksiyonlarına göre sınıflandınlmıştır. Kaynakça bölümünde çalışma esnasında faydalanılan eserler belirtilmiştir. Metinler bölümünde, Kırgız Türkçesi'yle yazılmış edebi eserlerden alınmış örnek metinler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study consist of introduction, nouns, pronous, adjectives, adverbs, verbs, preposition, bibliography and texts. In introduction; is gived information about location and population of Kirghistan; the name, history, literature of Kirghisian and the alphabets which they have used it from 1924 and the Kirghiztan Turkish's position in dialect classification. Under the title of nouns, was studied the suffix whicn make nouns and hendiadyions, compound nouns, declensions of Kirghistan Turkish. In the pronouns part of was studied personal pronouns, indefinite pronouns and interragtive pronouns. In the part of adjectives, adjectives was grouped in two chapters: these are qualificative adjectives and determinative adjectives. Adwerbs was studiet as adverbs of place, adverbs af time, adverbs of manner and adverbs of quantity. In the part of verbs was studied voice of verbs, deverbal verbs, dominative verbs, compound verbs, participles, gerunds and conjugations. Prepositions was grouped as their functions. In bibliogrophy was gived place to the works which had been used in this study. In the part of texts, there are literary text of Kirghistan Turkish.