Türk adli yargı teşkilatı ve sorunları
  1. Tez No: 72316
  2. Yazar: FATİH KAYABALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Adalet devletin temelidir. Adaletin olmadığı toplumlarda baskı, cebir ve şiddet hakimdir. Devletin temel ödevi adaletin gerçekleşmesi için gerekli kurumlan oluşturup, önlemleri almaktır. Devletin varlık nedeni budur. Devlet bu görevini yerine getirmiyorsa kendini, varlık nedenini inkar etmiş olur. Adaleti gerçekleştirende yargılama işlemidir. Bu işlemleri yapan organların bütünü anayasal tanımı ile“yargı ”olarak ifade edilmektedir. Bu bütünün bir parçası olan Adli Yargının işleyişi konusunda ülkemizde ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Adli yargının bugün, fiziki ve maddi problemleri en üst seviyededir. Hızlı, etkin ve adil bir yargılama sistemi tam anlamıyla oluşturulmamıştır. Yargının tam bağımsız olup olmadığı tartışılmaktadır. Unutulmamalıdır ki yargının insan hak ve özgürlüklerini güvence altına almada ve korumada içine düşeceği sıkıntılar, demokratik rejimin, toplumsal barış ve huzurun işlerliğini ortadan kaldıracak, toplumu kargaşa ve karanlığa sürükleyecektir.
Özet (Çeviri)
II THE SUMMARY Justice is base of goverment.There is a press, Jorce and violence at unjust society. The base duty of goverment is make up the needed justice institution, and take measures. This is the reason of being goverment. If goverment don't do its duty, it deny itself. Judge procedure realize the judge.All this judge procedures constitutional definition is“judgement ”. There is a lot of problem at judge procedure in our country. This problems at top level. There isn't rapid, affective and justice system don't make up.Tn dependent of justice is disputed now a days. Don't forget thot if the goverment don't guaranty the human rights and freedom, our society goes at trouble and darkness.