İş yaşamında mesleki canlılık: Bir alan araştırması
Professional vitality at work; a field research
  1. Tez No: 723212
  2. Yazar: SEDAT ÇİV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU ERŞAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı mesleki canlılık ile demografik ögelerle arasında anlamlı bir bağ olup olmadığının incelenmesidir. Mesleki canlılığın kişiler ve hem personel hem de kurum başarısı üzerine etkisinin olduğu ve bu durumun kuruma yol gösterici nitelikte ve iyileştirmelerin hangi noktalar üzerinde yapıldığı takdirde olumlu sonuçlarla karşılanacağı gibi veriler oluşturması amaçlanmaktadır. Şef, kısım amiri, muayene memuru, muhafaza memuru, veri hazırlama kontrol işletmeni, büro personeli ve diğer birim personellerinin oluşturduğu 10.563 kişilik evrenden anket yöntemiyle 563 kişiyle çalışma yapılmıştır. Ankette 5'li likert ölçeği kullanılmıştır. Verilerin doğruluğu korelasyon analizi yöntemiyle test edilmiştir. Araştırma sonucunda mesleki canlılık ile demografik ögeler arasında medeni durum ve meslek içi eğitim hariç diğer ögelerle anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmanın amacı kurumsal personelin mesleki canlılığı konusunda bulgular elde ederek literatüre katkı sağlamaktır. Kurumsal yapının oluşması ve personel durumu ile ilgili bilgi verecek olması, kurum ve yapısının gelişmesi açısından önemlidir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular demografik ögelerle ilişkisi sonuç kısmında açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether there is a significant relationship between occupational vitality and demographic factors. It is aimed to create data such as that professional vitality has an impact on the success of individuals and both personnel and the institution, and that this situation will guide the institution and that positive results will be met if improvements are made on which points. The study was conducted with 563 people using the questionnaire method from a population of 10,563 people consisting of chief, department supervisor, inspection officer, storage officer, data preparation control operator, office personnel and other unit personnel. A 5-point Likert scale was used in the questionnaire. The accuracy of the data was tested by the correlation analysis method. As a result of the research, it has been determined that there is a significant difference between occupational vitality and demographic elements, with the exception of marital status and in-service training. The aim of this study is to contribute to the literature by obtaining findings on the professional vitality of institutional personnel. It is important for the development of the institution and its structure that it will provide information about the formation of the institutional structure and the personnel situation. The findings obtained as a result of the research are explained in the conclusion part of the relationship with the demographic elements.