Üniversite öğrencilerinin kişilik özellikleri ve akılcı olmayan inançları ile akademik erteleme davranışı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between academic procrastination behavior with personality traits and irrational beliefs of university students
  1. Tez No: 723264
  2. Yazar: HABİBE ARIÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLIHAN ERMAN ASLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ARIÖZ, Habibe. Üniversite Öğrencilerinin Kişilik Özellikleri ve Akılcı Olmayan İnançları ile Akademik Erteleme Davranışı Arasındaki İlişkinin İncelenmesi, Yüksek Lisans Tezi, Ankara 2022 Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin kişilik özellikleri ve akılcı olmayan inançları ile akademik erteleme arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yordayıcı korelasyon türünde tasarlanan araştırmanın çalışma grubu, Ankara'da bir vakıf üniversitesinde 2019-2020 eğitim öğretim yılında öğrenim gören 578 öğrenciden oluşmaktadır. Veri toplama araçları araştırmacı tarafından hazırlanmış olan kişisel bilgi formu, Çakıcı (2003) tarafından geliştirilmiş olan, akademik erteleme ölçeği ile Jones (1969) tarafından geliştirilen, Yurtal (1999) tarafından Türkçe'ye uyarlanan akılcı olmayan inançlar ölçeği ve Alkan (2009) tarafından tarafından geliştirilmiş olan, beş faktör kişilik ölçekleridir. Verilerin çözümlenmesinde Bağımsız örneklemler t- testi, tek yönlü ANOVA, MANOVA ve çoklu regresyon analizi tekniklerinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, öğrencilerin akılcı olmayan inançlarının cinsiyet, sınıf ve dönem kaybı yaşayıp yaşamama durumlarına göre anlamlı bir fark göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, akademik erteleme davranışının cinsiyet, sınıf ve dönem kaybı yaşayıp yaşamama durumuna göre anlamlı bir fark göstermediği gözlemlenmiştir. Öğrencilerin kişilik özelliklerinin, cinsiyete göre anlamlı bir fark göstermediği sonucuna ulaşılırken, öğrencilerin sınıf düzeyi açısından kişilik özelliği ölçeğinin dışadönüklük alt boyutunda 3. sınıfların, diğer sınıf düzeylerinden anlamlı bir şekilde fark gösterdiği bulunmuştur. Uygulanan çoklu regresyon analizinin sonucuna göre öğrencilerin akademik erteleme davranışlarını anlamlı şekilde yordayan faktörlerin kişilik özellikleri ölçeğinin dışa dönüklük, sorumluluk alt boyutları ve akılcı olmayan inançlar olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ARIOZ, Habibe. Examining the relationship between university students' personality traits and irrational beliefs and academic procrastination behavior, Master Thesis, Ankara 2022. In this study, it was aimed to examine the relationship between university students' personality traits and irrational beliefs and academic procrastination. The study group of the research, which was designed in the type of predictive correlation, consisted of 578 students studying at a foundation university in the Gölbaşı district of Ankara in the 2019-2020 academic year. The data collection tools were the personal information form prepared by the researcher, the academic procrastination scale developed by Çakıcı (2003), and the Jones (1969) and adapted into Turkish by Yurtal (1999) and the five factor personality scales developed by Alkan (2009). Independent samples t-test, one-way ANOVA, MANOVA and multiple regression analysis techniques were used to analyze the data. According to the findings, it was concluded that the irrational beliefs of the students did not show a significant difference according to their gender, class and loss of term. In addition, it was observed that academic procrastination behavior did not show a significant difference according to gender, loss of class and term. While it was concluded that the personality traits of the students did not show a significant difference according to gender, it was found that the 3rd graders showed a significant difference from the other grade levels in all sub-dimensions of the personality trait scale in terms of the grade level of the students. According to the results of the applied multiple regression analysis, it was observed that the factors that significantly predicted the academic procrastination behaviors of the students were extraversion, responsibility sub-dimensions and irrational beliefs of the personality traits scale.