Hemşirelerin ani bebek ölüm sendromu ve güvenli uyku konusundaki bilgi düzeyleri
Nurses knowledge levels about sudden infant DEATH syndrome and safe sleep
- Tez No: 723269
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELEN ÖZAKAR AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Ani Bebek Ölüm Sendromu (ABÖS),“kapsamlı bir olay soruşturması, klinik öykü ve otopsi sonrasında açıklanamayan bir nedenle bir yaşından küçük bebeklerin ani ve beklenmedik bir şekilde ölümü”dür. ABÖS risk faktörlerinin azaltılması için güvenli bir uyku ortamının oluşturulması gerekmektedir. Bu nedenle bebeğe, ailesine doğrudan bakım ve danışmanlık hizmeti veren hemşirelerin ABÖS ve güvenli uyku konusunda bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi önemlidir. Bu çalışma ile hemşirelerin ABÖS ve güvenli uyku konusuna ilişkin bilgi düzeylerini belirlemek amaçlanmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte olan bu çalışma, Mart-Temmuz 2021 tarihleri arasında Orta Karadeniz Bölgesindeki bir il merkezi ve ilçelerinde bulunan Aile Sağlığı Merkezleri'nde çalışan, örneklem seçim kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 115 hemşire ile yürütülmüştür. Veriler“Hemşirelere İlişkin Tanıtıcı Özellik Formu”ve“Bebeklerde Ani Bebek Ölüm Sendromu (ABÖS) ve Güvenli Uyku Konusunda Bilgi Düzeyi Değerlendirme Formu”ile toplanmıştır. Otuz maddeden oluşan bilgi formundan alınabilecek en düşük puan 0, en yüksek puan 30'dur. İstatistiksel analizlerde SPSS paket programı kullanılmış, uygun istatistiksel değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışmaya katılan hemşirelerin %93,9'unun ABÖS'ü, %80,0'ının güvenli uykuyu duyduğu, %76,5'inin ABÖS ile ilgili herhangi bir eğitim almadığı görülmüştür. Hemşirelerin ABÖS ve güvenli uyku konusuna ilişkin bilgi düzeyi puan ortalamalarının 19,59±3,36 ile ortalamanın üzerinde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sudden Infant Death Syndrome (SIDS) is the“sudden and unexpected death of infants younger than one year of age from an unexplained cause following a comprehensive case study, clinical history, and autopsy”. A safe sleeping environment should be created to reduce the risk factors for SIDS. For this reason, it is important to evaluate the knowledge level of nurses who provide direct care and counseling to the baby and his family about SIDS and safe sleep. The aim of this study was to determine the knowledge level of nurses about SIDS and safe sleep. This descriptive and cross-sectional study was conducted with 115 nurses working in Family Health Centers in a city center and its districts in the Central Black Sea Region between March and July 2021, meeting the sample selection criteria and agreeing to participate in the study. Data were collected with the“Nurse Descriptive Feature Form”and“Sudden Infant Death Syndrome (SIDS) in Infants and Safe Sleep About Knowledge Level Evaluation Form”. The lowest score that can be obtained from the 30-item information form is 0, and the highest score is 30. SPSS package program was used in statistical analysis and appropriate statistical evaluations were made. It was observed that 93.9% of the nurses participating in the study had SIDS, 80.0% heard about safe sleep and 76.5% did not receive any training on SIDS. It was determined that the mean score of the knowledge level of the nurses about SIDS and safe sleep was 19.59±3.36 above the average.