Penicillium expansum'un hasat sonrası domates meyvelerinin kalite parametreleri üzerine etkisi
Effect of Penicillium expansum on post-harvest tomato fruits quality parameters
- Tez No: 723388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DİKİLİTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, farklı olgunluktaki (Pembe, P; Açık Kırmızı, AK; Koyu Kırmızı, KK) domates meyveleri Penicillium expansum ile inokule edildikten sonra 1 hafta süre ile oda sıcaklığındaki ortamda inkube edilmiştir. Kontrol meyvelerinde ağırlık kaybı görülürken, inokule edilen meyvelerde bu durum istatistik olarak daha önemli bulunmuştur P0.05. Meyveler görüntüleme tekniği ile görüntülendiğinde yine artan olgunluk dönemlerine farklı tepki vermişler, meyvelerin hem olgunluk dönemleri arasındaki farklar hem de 1 hafta süre içindeki renk değişimleri dijital olarak tespit edilmiştir. Kısa süreli inkubasyon içinde dijital renk değişimi ile vitamin ve likopen içeriğinde doğrusal ilişki bulunmazken meyve sertliği ve dijital renk değişiminin pozitif olarak korelasyon gösterdiği belirlenmiştir. Bu çalışma ile meyvelerin dijital olarak görüntüleme tekniği yardımı ile biyokimyasal ve fizyolojik değişimlerinin de değerlendirebileceği ve enfeksiyon sonrası kalite parametrelerinin de etkilenebileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, tomato fruits at different maturity (Pink, P; Light Red, AK; Dark Red, KK) were inoculated with Penicillium expansum and then incubated in room temperature enviranment for 1 week. While weight loss was observed in control fruits, this situation was statistically more significant in inoculated fruits, (P0.05). When the fruits were assessed using the imaging technique, they responded differently to the increasing maturity periods, and both the difference between them ripeness periods and the color changes within 1 week were detected digitally. While there was no linear relationship between digital color change and vitamin and lycopene content in short-term incubation, it was determined that fruit firmness and digital color change were positively correlated. With this study, it was revealed that biochemical and physiological changes of fruits can be being evaluated and with the help of digital imaging technique and it was determined that the quality parameters following infection could be affected.