Fibrinojen tayin yöntemlerinin karşılaştırılması (modifiye stirland yöntemi, clauss kronometrik yöntemi ve sodyum sülfit ile fraksiyonizasyon yöntemi)
Comparison of fibrinogen determination methods (modified stirland method, clauss chronometric method and fractionation method with sodium sulfite)
- Tez No: 723396
- Danışmanlar: UZMAN SACİT BARUTÇUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yaşayan organizmalarda fibrinojenin rolü sadece hemostazla sınırlı değildir. Hemostazdaki rolüne ek olarak, fibrinojen, akut faz reaktını olan proteinlerden birisidir. Son yıllarda yapılan çalışmalar fibrinojenin majör bir kardiovasküler risk faktörü olduğunu göstermektedir (3) ve fibrinojenin aterotrombozu uyarabilmesi ile ilgili pek çok yol tanımlanmıştır (4). Yukarıdaki nedenlerden dolayı fibrinojen önemli bir parametre haline gelmiştir ve güvenilir, basit, ucuz ve rutin analize uygun bir fibrinojen ölçüm metoduna olan ihtiyaç artmıştır. Bu çalışmada üç fibrinojen metodu arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Bunlar; Modifiye Stirland, Clauss ve bir referans metoddur. Spektrofotometrik bir sülfit fraksiyonizasyon prosedürü referans olarak seçilmiştir. Bu metodda fibrinojen konsantrasyonu, biüret reaktifi ile protein yapısına dayalı olarak belirlenmiştir. Her test prosedürü için kalibrasyon çalışmalarından elde edilen verilere dayanarak oluşturulmuş regresyon eşitliklerinden yararlanılarak karşılık gelen fibrinojen değerleri (mg/dl) hesaplandı. Her test çift olarak çalışıldı. Her metodun normal dağılımı, istatistiksel olarak ortalama değerler kullanılmak yoluyla gösterildi. Her metod çiftinin ortalamaları arasındaki farkın önemi paired t test ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
In living organisms the role of fibrinogen is not limited only with hemostasis. In addition to its role in hemostasis, it is one of the acute phase reactant proteins. In the last years, studies showed that fibrinogen represents a majoor risk factor for cardiovascular disease (3) and, numerous pathways have been identified through which fibrinogen can promote atherothombosis (4). Fibrinogen is become an important parameter because of the above reasons and the need for a reliable, simple, cheap and available fibrinogen assay method for routin analysis is increased today. In this study the relationships between three fibrinogen assay methods were evaluated. They were, modified Stirland, Clauss and a referance method. A spectrophotometric suulfit fractionation procedure for fibrinogen was chosen as a referance. In this method the concentration of fibrinogen was determined by biüret reagent based on its protein structure. The corresponding fibrinogen levels (mg/dl) was calculated by the regression equations which were calculated according to the data from calibration studies for each test procedure. Each test was studied duplicate. Normal distrubition of each method was shown statistically by using the mean values. The significance of the difference in the means of each couple of methods was determined by the paired t-test.