Apriori algoritmasıyla market sepet analizi: Bir perakende firması uygulaması
Market basket analysis using apriori algorithm: Implementation on a retail company
  1. Tez No: 723398
  2. Yazar: ZEYNEP TUNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ADNAN ÇORUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışması, veri madenciliğinin tanımlayıcı modelleri arasında yer alan birliktelik kuralları sepet analizi uygulamasıyla birlikte satan ürünlerin tespitinin, e-ticaret ve fiziksel mağaza satış kanallarına özel olarak yapılmasıdır. Tez içeriğinde, veri madenciliği, veri madenciliği yöntemleri, birliktelik kuralları analizi gibi konulara değinilmiştir. Yapılan çalışma Türkiye'de faaliyet gösteren Migros Ticaret A.Ş. firmasının 2019 yılına ait bir senelik satış verisinin analizini kapsamaktadır. Müşteri ve ürün bilgileri gizlilik gereğince maskelenmiş olup; alt grup özelinde analiz yapılmıştır. Analiz sürecinde SPSS Modeler 18.1.1 programı kullanılmış olup; analizler apriori algoritmasıyla gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda iki farklı satış kanalına özel birliktelik kuralları bulunmuş olup; tespit edilen sonuçlar doğrultusunda satış kanallarına özel promosyon veya reyon dizilimi oluşturulması için kaynak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the products that sell together, with the application of association rules basket analysis, which is among the descriptive models of data mining. In this thesis, the subjects such as data mining, data mining methods, association rules analysis are mentioned. The study is carry out with Migros T.A.Ş., a retail company in Turkey and it includes the analysis of company's one-year sales data for 2019. Customer and product information is masked for confidentiality and the analysis was made specific to the product subgroups. SPSS Modeler 18.1.1 program was used in the analysis process and apriori algorithm was applied. As a result of the findings obtained, association rules were found specific to two different sales channels. Based on the results, it provides resources for creating special promotions or a section lineup for sales channels.