Akrep (Lurus kraepelini) zehir bezi glikoproteinlerinin histokimyasal yapısı
Histochemical structure of scorpion (Lurus kraepelini) venom gland glycoproteins
- Tez No: 723404
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL DEMİRBAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez çalışmasında Lurus kraepelini türü akrep zehir bezinin histokimyasal yapısının belirlenmesi amaçlandı. Materyal olarak Isparta'nın Aksu ilçesinden toplanan 50 adet Lurus kraepelini'ye ait telsonlar kullanıldı. Zehir kesesinin histolojik yapısı Hematoksilen-Eosin, Masson's Trichrome boyama yöntemleriyle, glikoproteinlerin histokimyasal yapısı ise Alcian Blue (AB), AB pH 0.5, AB pH 0.3 M, AB pH 0.06 M, AB pH 1.0, AB pH 2.5, Aldehid Fuchsin (AF), Periodic Acid Schiff (PAS), Aldehid Fuchsin/Alcian Blue (AF/AB pH 2.5), Periodic Acid Schiff/Alcian Blue (PAS/AB pH 2.5), Potasyum Hidroksit/ Periodic Acid Schiff (KOH/PAS), Best Carmin boyama yöntemleri uygulanarak belirlendi. Zehir bezinin genel histolojik yapısının en dıştan içe doğru kitin, iki loblu zehir keseleri ve bu keseleri iç taraftan çevreleyen kas tabakasından oluştuğu gözlendi. Kitin tabakası epikütikül, ekzokütikül ve endokütikül katmanlarını içermekteydi. Zehir kesesinin iç kısmının bağ dokusundan oluştuğu ve bu bağ dokusu içerisinde zehir salgılayan hücreler, destek hücreleri ve mukus hücrelerinin bulunduğu belirlendi. Histokimyasal boyama yöntemleriyle zehir bezinin sülfatlı ve karboksilli asidik, sialik asitli, nötr ve asidik mukosubstansa sahip olduğu tespit edilerek zehir bezinin her bölgesindeki mukosubstansların farklı karakterlere sahip olduğu anlaşıldı. Sonuç olarak zehir bezinde kitin tabakasının nötr, sülfatlı ve asidik; kas tabakasının ve zehir salgı hücrelerinin nötr; epitel salgı hücrelerinin ise asidik mukosubstansı yoğun olarak içerdiği belirlendi. Buna karşın güçlü sülfatlı, zayıf sülfatlı ve sülfat esterli glikoproteinleri içermediği dikkati çekti.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to determine the histochemical structure of the Lurus kraepelini scorpion venom gland. Telsons belonging to 50 Lurus kraepelini collected from Aksu district of Isparta were used as material. The histological structure of the venom sac is stained with Hematoxylin-Eosin, Masson's Trichrome staining methods, and the histochemical structure of glycoproteins are Alcian Blue (AB), AB pH 0.5, AB pH 0.3 M, AB pH 0.06 M, AB pH 1.0, AB pH 2.5, Aldehyde Fuchsin (AF) , Periodic Acid Schiff (PAS), Aldehyde Fuchsin/Alcian Blue (AF/AB pH 2.5), Periodic Acid Schiff/Alcian Blue (PAS/AB pH 2.5), Potassium Hydroxide/Periodic Acid Schiff (KOH/PAS), Best Carmin staining methods were determined. It was observed that the general histological structure of the venom gland consisted of chitin, two-lobed venom sacs and the muscle layer surrounding these sacs from the inner side. The chitin layer consisted of epicuticle, exocuticle, and endocuticle layers. It was determined that the inner part of the venom sac consists of connective tissue and that there are cells that secrete venom, support cells and mucus cells in this connective tissue. By histochemical staining methods, it was determined that the venom gland had sulphate and carboxylic acidic, sialic acid, neutral and acidic mucosubstances, and it was understood that the mucosubstances in each region of the venom gland had different characters. As a result, the chitin layer in the venom gland is neutral, sulfated and acidic; neutral of the muscle layer and venom secretion cells; It was determined that epithelial secretory cells contained acidic mucosubstance intensely. On the other hand, it was noted that it did not contain glycoproteins with strong sulfates, weak sulfates and sulfate esters.