Akrep sokmasına bağlı zehirlenmelerde sitokinlerin tedavi ve prognoza etkisi
Effects of cytokines on prognosis and treatment of scorpion sting
- Tez No: 288560
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KEKEÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Akrep sokmasına bağlı zehirlenmelerde sitokinlerdeki değişikliklerleilgili bilgiler sınırlı sayıda yayın ve olgu raporlarına dayanmaktadır. Çalışmamızdaakrep sokmasına bağlı zehirlenmelerde sitokin düzeylerindeki değişikliklerin tedavi veklinik seyir üzerindeki etkilerini belirlemeyi amaçladık.Gereç ve Yöntem: İleriye dönük olarak yapılan bu çalışmada fakülte etikkurulunun onayı alındıktan sonra iki yıl boyunca akrep sokmasına bağlı zehirlenmenedeniyle acil servise başvuran yetişkin 40 hasta ve kontrol grubu alındı. Olguların yaşı,cinsiyeti, hastanede kalış süresi, elektrokardiyografi bulguları kaydedildi. Hastalarınbaşvuru anındaki tümör nekroz faktör alfa, interlökin 6, interlökin 8, interlökin 10,düzeyleri ile klinik seyir arasında istatistiksel bir bağlantı olup olmadığı değerlendirildi.Bulgular: Çalışmamıza 21'i kadın (% 52,5) 19'u erkek (% 47,5) toplam 40hasta alındı. Akrep sokmasına bağlı zehirlenmelerin en sık Temmuz-Ağustos aylarındave akşam vakti 16:00-20:00 saatleri arasında olduğu ve sokmanın daha çok elparmaklarında görüldüğü tespit edildi.. Hastaların ortalama hastanede kalış süresi,13±12 saatti. Ortalama tümör nekroz faktör alfa değeri (19,8±55,3), interlökin 6 değeri(29,5±41,7), interlökin 8 değeri (82,5±130,4), interlökin 10 değeri (34,4±74,5)bulundu. Olguların % 80'inde sokma yerinde ağrı, kızarıklık, parestezi mevcuttu.Hastaların % 50'si Evre 1,% 50'i Evre 2 idi. En sık elektrokardiyografi bulgusu sinüstaşikardisi idi. Hastaların tamamının tedavileri acil serviste yapıldı. Takip süresisonrasında hastalar tam iyilik haliyle sorunsuz olarak taburcu edildi.Sonuç: Tarım bölgesi olan Çukurova'da özellikle yaz aylarında akrep sokmasınabağlı zehirlenmeler nedeniyle acil servise başvurular artmaktadır. Tümör nekroz faktöralfa ile hastanede kalış süresi ile anlamlı bir ilişki bulunurken diğer sitokinlerle ilişkianlamlı değildi. Akrep sokması ile acil servise başvuran hastalarda komplikasyongelişmemiş olması bölgemiz akreplerinin düşük toksik düzeyde olduğunugöstermektedir. Tümör nekroz faktör alfa ile hastanede kalış süreleri arasında anlamlıilişkinin olması riskli hastalarda bu bu pareametrenin yol gösterici olabileceğinidüşündürmüştür. Ancak bu konuda daha fazla hasta sayısını içeren çok merkezliçalışmalar konunun aydınlatılmasında kesin veriler sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Knowlodge about the changes of cytokines in toxications due toscorpion sting based on limited case reports and publications. In this study we aimed todemostrate the effect of changes in cytokine levels in toxications due to scorpion stingover the treatment and clinical course.Materials and Methods: After local ethical committee approval, we enrolled 40patients who had admitted to emergency service because of scorpion sting and controlgroup through two years to this prospective study. Age, sex, duration of hospitalizationand ECG findings were recorded. We evaluated if there was a statistical relationbetween Tumor Necrosis Factor-?, Interleukin-6, Interleukin-8, Interleukin-10 levels onadmission and the clinical course.Findings: 21 women and 19 men, total 40 patients, were enrolled to the study.It was found that scorpion stings are most frequent in July and August, especially atnight time between 16:00-20:00 pm and seen particularly on handfingers. Meanduration of hospital stay was 13±12 hours. Mean values of Tumor Necrosis Factor-?,Interleukin-6, Interleukin-8, Interleukin-10 were (19,8±55,3), (29,5±41,7),(82,5±130,4), (34,4±74,5) respectively. Local complains like pain, rush, paresthesiawere seen in % 80 of cases. % 50 of patients were phase 1, other half was phase 2. Themost apparent ECG finding was the sinus tachycardia. All patients were treated inemergency service. After follow period all patients were discharged with full recovery.Results: Admissions to emergency service with toxications due to scorpion stingincrease in Cukurova, an agricultural region, especially during summer. There was asignificant relation between hospital stay duration and TNF-? but the other cytokinesdid not show relation. The fact that all the patients admitted with scorpion sting did notdevelop any complication represents that scorpions living in this region are at low toxiclevels. The relation between hospital stay duration and TNF-? give rise to thought thatthis parameter can be useful in patients with risk. However multicentric studiesincluding higher volume of patients can provide certain datas to lighten this subject.