أثرُ تطبيقِ المنهجِ الحلزونيِّ في مناهجِ تعليمِ العربيّةِ للنّاطقيْنَ بغيْرِهَا على رفعِ سويّةِ العمليّةِ التّعليميّةِ.
Anadili Arapça olmayanlar için helezonik (spiral) eğitim yönteminin uygulanması ve eğitim seviyesinin yükseltilmesindeki etkisi / The impact of the spiral curriculum application ofteaching Arabic to non-native speakers on the development of educational scale
- Tez No: 723408
- Danışmanlar: PROF. DR. ABİTYAŞAR KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Diller, milletlerin armasıdır ve çok dillilik, özellikle Arapça Allah-u Teala'nın büyük mucizelerindendir. Bu dili öğrenmek isteyenlere dayanacakları bir metod koymak gerekir. Bu çalışmada dil öğretim sistemlerinden biri olan helezonik (sarmal) yaklaşıma bilimsel bir yaklaşıma ışık tutmaktadır. Bu çalışmama, anadili Arapça olmayanlara Arapça öğretimi müfredatlarında sarmal yaklaşımın uygulanmasının eğitim süreci düzeyindeki etkisini araştırarak başladım, teorik bölümü , ikinci bölüm ise; uygulama bölümü . Bu araştırmanın konusunu ele alan daha önceki çalışmaları analiz ettim, bu yüzden bu çalışmada betimsel analitik bilimsel yönteme göre davrandım. Teorik bölüm üç kısıma ayrılmıştır: Birinci kısım, içeriğin düzenlenmesi açısından eğitim programları ile ilgili olanları ve türlerini, kriterlerinin türlerini ve içerik seçme yöntemlerini sundum ve ardından program oluşturma konusu, temelleri , ilkeleri ve bileşenlerine değindim . İkinci kısım; yabancı dil öğretimi kitaplarında yer alan bazı bilimsel müfredat türlerinin tanımlarından bahsettim, ardından sarmal yaklaşıma yol açan Brunner teorisinden yani, kavramı, kökeni, özellikleri, avantajı ve kusurlarından bahsettim. Üçüncü kısımda ise; eğitimde İbn Haldun (ölm. H. 1406) yöntemini sunmuş, daha sonra iki yöntemin buluştuğu noktalara değinerek spiral yöntemiyle karşılaştırmış ve spiral yöntemi izleyen bir eğitim dizisinin analitik bir çalışması ile desteklenmiştir. Bu çalışmanın uygulama bölümüne gelince, anadili Arapça olmayanlara Arapça öğretimi müfredatındaki sarmal yaklaşımla ilgili bazı noktaları ostaya koymam gerekiyordu bu yüzden 29 soru içeren bir anket hazırladım. Bu alanda çalışan uzmanlara, akademisyenlere ve öğretmenlere cevaplanmasına ihtiyaç duyduğum sorular sundum . Bu ankete 82 uzman ve akademisyen katıldı ve cevapları araştırmaya katkı sağladı. Anketi anadili Arapça olmayanlara da sundum. Ankete 41 öğretmen katıldı. Öğretmenlerin görüşleri bilimsel çalışmalarla birebir aynı ve beklentilerle tamamen orantılıydı. Bu iki anketin sonuçlarını sundum ve yorumladım, sonrada elde ettiğim sonuçları ortaya çıkardım ve son olarak önerilerle ve tavsiyelerle çalışmayı bitirdim.
Özet (Çeviri)
Languages are the emblem of nations, and multilingualism is one of the great signs of God, the Blessed and Exalted. Every people have their own language that they are distinguished by, and among these languages is the Arabic one. Many of Non-Arabic speakers have accepted to learn it, either for private purposes or a desire to learn it, so it was necessary to provide an Educational Curricula on which the learner depends in his studies. The idea of this research came out in order to highlight on a scientific method that the authors followed during their writing, which is the spiral method. In this study, I began by researching the impact of the application of the spiral approach in the curricula of teaching Arabic to non-native speakers on the level of the educational process. And the starting point was to research the problem that I assumed, where I presented the questions that I inquired about, and drew their limits, and divided the study into two parts, the first part being the theoretical part, and the second part being the practical aspect, and I analysed the previous studies that dealt with the subject of the research, and in this study I relied on the descriptive and analytical scientific method. The theoretical side is divided into three chapters: In the first chapter, I presented what is related to the educational curricula in terms of organizing the content and its types, and the types, criteria, and methods of selecting content, and then I addressed to the subject of building curricula, its foundations, principles, and components. In the second chapter, I mentioned the definition of some types of scientific curricula in foreign language teaching books, then I talked about Brunner's theory, leading to the spiral approach, and I mentioned its concept, origin, characteristics, advantages, and disadvantages. As for the third chapter, it presented the Ibn Khaldun method in education, then compared it with the spiral method by mentioning the points of convergence between the two methods, and it was supplemented by an analytical study of an educational series that followed the spiral method. As for the practical side of this study, I needed to prove some points related to the spiral curriculum in the curricula of teaching Arabic to non-Arabic speakers. So I conducted a questionnaire containing 29 questions, I presented those questions - which I need their answers - to specialists, academics and teachers working in this field, in which 82 specialized academic teachers participated, Their answers serve the research. I also presented the questionnaire to non-Arabic speakers, 41 learners participated in the questionnaire, and their opinions were identical to scientific studies, and fully proportional to expectations. The results of these two questionnaires were presented and commented on, then I presented the conclusion that I came to, and concluded with recommendations and suggestions.