Yetişkinlerdeki psikolojik dayanıklılık ile anne baba tutumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between psychological resilience and parent attitude in adults
  1. Tez No: 723503
  2. Yazar: ÖZGE KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ ŞÜKRÜ GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada amacı yetişkinlerdeki psikolojik dayanıklılık ile anne baba tutumu arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı, varsa ne yönde bir ilişki olduğu incelenmektedir. İlişkisel tarama modelinde yapılan araştırmada yetişkin bireyler araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Örneklemin tespitinde ise uygun örnekleme yöntemi kullanılmış ve 18-61 yaş grubunda 296 yetişkin birey örneklem olarak belirlenmiştir. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği ve Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS istatistiki analiz paket programı kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırmanın sonunda psikolojik dayanıklılığın algılanan duygusal sıcaklık ile pozitif, reddedici tutum ile ise negatif ve anlamlı ilişkiler içerisinde olduğu belirlenmiştir. Bunun yanında katılımcıların psikolojik dayanıklılık seviyelerinin bazı sosyo-demografik özelliklere göre (cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, gelir durumu, ebeveynlerinin birlikte olması, ebevenynleri tarafından büyütülmüş olmak, çalışıyor olmak ve daha önce psikiyartik rahatsızlık geçirmiş olmak) anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Benzer şekilde katılımcıların algıladıkları ebeveyn tutumu seviyelerinin de bazı sosyo-demografik özelliklere göre (eğitim durumu, gelir durumu, ebeveynlerinin birlikte olması, ebevenynleri tarafından büyütülmüş olmak ve daha önce psikiyartik rahatsızlık geçirmiş olmak) anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether there is a significant relationship between psychological resilience in adults and parental attitudes, and if so, in what direction. In the research conducted in the relational screening model, adult individuals constitute the population of the research. Appropriate sampling method was used in the determination of the sample and 296 adult individuals in the 18-61 age group were determined as the sample. The data of the study were obtained by using the Personal Information Form, the Abbreviated Perceived Parental Attitudes Scale and the Adult Resilience Scale. The obtained data were analyzed using SPSS statistical analysis package program. At the end of the study, it was determined that psychological resilience was positively correlated with perceived emotional warmth and negatively correlated with perceived rejecting attitude. In addition, it was determined that the psychological resilience levels of the participants differed significantly according to some socio-demographic characteristics (gender, marital status, education, income, having parents living together, being brought up by their parents, having a job and having had a psychiatric disorder before). Similarly, it was determined that the perceived parental attitude levels of the participants differed significantly according to some socio-demographic characteristics (education, income, having parents living together, being brought up by their parents, and having had a previous psychiatric disorder before).