Yetişkinlerde bağlanma biçimleri ile psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relation between attachment styles and psychological resilience in adults
  1. Tez No: 810702
  2. Yazar: TUĞBA CÜSÜM
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MEHMET FATİH VARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada 18 yaş üstü yetişkin bireylerin bağlanma biçimleri ile psikolojik dayanıklılık arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını test edilmiştir. Araştırmada psikolojik dayanıklılık bağımlı değişken olarak ele alınmış, psikolojik dayanıklılığı etkilemesi düşünülen bağlanma biçimleri ise bağımsız değişkeni oluşturmaktadır. Araştırmanı evrenini 18 yaş üstü yetişkin bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın yapıldığı Nisan-Mayıs 2023 İstanbul Anadolu yakasında yaşayan 18 yaş üstü yetişkin bireyler arasından kolayda örnekleme yöntemiyle belirlenen 197 kişiden çevirim içi bir anket aracılığı ile veriler toplanmıştır. Araştırmaya katılanların sonuçları incelendiğinde yetişkinlerde psikolojik dayanıklılık alt boyutları ve toplam skoru bakımından cinsiyetler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktur. Yetişkinlerde aile uyumu skoru ile medeni durumlar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık vardır. Bekarların aile uyumu skoru evlilere göre anlamlı derecede düşüktür. Yetişkinlerde psikolojik dayanıklılık toplam skoru bakımından medeni durumlar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmaktadır. Bekarların psikolojik dayanıklılık toplam skoru evlilere göre anlamlı derecede düşüktür. Yetişkinlerde psikolojik dayanıklılık ölçeği diğer alt boyutları ile medeni durumlar arasında istatistiksel anlamlı bir farklılık yoktur. Yetişkinlerde psikolojik dayanıklılık alt boyutları ve toplam skoru bakımından annenin eğitim durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktur. Yetişkinlerde kaygı ve kaçınma bakımından anne eğitim durumları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki yoktur. Yetişkinlerde kaygı ve kaçınma bakımından cinsiyetler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki yoktur. Yetişkinlerde kaygı ve kaçınma bakımından medeni durum arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki yoktur. Yetişkinlerde kaygılı ve kaçıngan bağlanma biçimi ile sosyal yeterlilik skoru arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki vardır. Kaygılı olma arttıkça sosyal yeterlilik skoru da artmaktadır. Yetişkinlerde kaygılı ve kaçıngan bağlanma biçimi ile aile uyumu skoru arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki vardır. Kaygılı olma arttıkça aile uyumu skoru da artmaktadır. Yetişkinlerde kaygılı ve kaçıngan bağlanma biçimi ile psikolojik dayanıklılık toplam skoru arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki yoktur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was tested whether there is a significant relationship between the attachment styles of adults over the age of 18 and psychological resilience. In the study, resilience was considered as the dependent variable, and attachment styles, which are thought to affect resilience, constitute the independent variable. The population of the research consists of adults over the age of 18. Data were collected through an online questionnaire from 197 adults who were determined by convenience sampling method among adults over the age of 18 living in the Anatolian side of Istanbul in April-May 2023, when the research was conducted. When the results of the participants in the study are examined, there is no statistically significant difference between the genders in terms of psychological resilience sub-dimensions and total scores in adults. There is a statistically significant difference between family adjustment score and marital status in adults. Singles' family harmony score is significantly lower than married ones. There is a statistically significant difference between marital status in terms of total psychological resilience score in adults. The psychological resilience total score of singles is significantly lower than that of married people. There is no statistically significant difference between other sub-dimensions of the psychological resilience scale and marital status in adults. There is no statistically significant difference between the educational status of the mother in terms of psychological resilience sub-dimensions and total score in adults. There is no statistically significant relationship between maternal education levels in terms of anxiety and avoidance in adults. There is no statistically significant relationship between genders in terms of anxiety and avoidance in adults. There is no statistically significant relationship between marital status in terms of anxiety and avoidance in adults. There is a statistically significant relationship between anxious and avoidant attachment style and social competence score in adults. The higher the anxiety, the higher the social competence score. There is a statistically significant relationship between anxious and avoidant attachment style and family adjustment score in adults. The higher the anxiety, the higher the familial adjustment score. There is no statistically significant relationship between anxious and avoidant attachment style and resilience total score in adults.