Devlet ve vakıf üniversitelerinde eğitimin niteliği ile öğrenim harçları konusundaki sorunlar ve öğrenci görüşleri
Quality of education in public and foundation universities and student opinions and problems about training fees
- Tez No: 72351
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Ekonomisi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Araştırmanın temel amacı; yükseköğretim sistemindeki devlet ve vakıf üniversitelerinin öğrenci ve öğretim üyesi sayılarının gelişimini, finansman kaynaklarını, üniversitelerin toplumsal hizmetlerinin yeterliliğini, devlet ve vakıf üniversiteleri arasındaki nitelik ve maliyet farklılıklarını saptamak, öğrenim harçları konusundaki sorunları ve öğrenci görüşlerini belirlemektir. Bu amacı gerçekleştirebilmek için araştırma problemi ile ilgili veriler, literatür taraması ve anket tekniği ile toplanmıştır. Araştırmacının hazırladığı anket; Ankara İlindeki Ankara, Gazi, Hacettepe, Ortadoğu Teknik, Bilkent ve Başkent üniversitelerinde öğrenim gören toplam 494 öğrenciye uygulanmıştır. Ankette toplam 13 soru yer almıştır. Anket yoluyla elde edilen veriler SPSS For Windows Paket Programı ile çözümlenmiş; çözümlemede aritmetik ortalama ve t-testi kullanılmıştır. Bu araştırmada şu sonuçlara ulaşılmıştır: 1. Vakıf üniversitelerinin burslu ve burssuz programlarına aldığı öğrenciler arasında çok büyük puan farklarının olduğu, bu durumun eğitimde niteliği olumsuz yönde etkileyebileceği ve öğretim üyelerinin verimini düşürebileceği görülmüştür. 2. Vakıf üniversitelerinin öğrenim ücretlerinin astronomik rakamlara yükseldiği; Anayasa'ya göre kâr amacı gütmemek koşuluyla vakıflar tarafından kurulan bu üniversitelerin, bir özel kuruluş gibi kar amacı güderek Anayasa'daki ilkeyi çiğnedikleri; bu üniversitelere yapılan hazine yardımlarının, bazı devlet üniversitelerine yapılan yardımları aştığı; böylelikle ekonomik yönden zayıf olan öğrenciler aleyhine fırsat ve olanak eşitsizliği yarattıkları saptanmıştır. 3. Vakıf üniversitelerinin kendilerine olan talebi artırabilmek için altyapı ve fiziki donanıma, öğrenciye yönelik hizmetlere önem verdikleri ortaya çıkmıştır. 4. Öğrenim harçlarının öğrencilerin beden ve ruh sağlığının korunması, boş zamanların değerlendirilmesi gibi sosyal gereksinimler yanında bilimsel araştırmalar için de kullanılmasının istendiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Basic aim of the research is to determine the rising in the number of students and teaching staffs, suffeciency in source of finance and social services of public and foundation universities and difference in quality and cost between these universities. In addition, this aim is to designate students' thoughts and problems about education tax. To realize this aim, data related with problems of the research has been gathered by literature scanning and the technic of questionnaire. Preparing questionnaire by the researcher has been applied to 494 pupils who studied at Ankara, Gazi, Hacettepe, Middle East Technical, Bilkent and Başkent universities in Ankara. There were 13 questions in the questionnaire. Getting data from the questionnaire has been analysed using packet programme of SPSS For Windows. Arithmetic mean and t-test have been applied in this analysing. These results has been extracted from the research: 1. At foundation universities, big score differences between students who take with bonus or without bonus, in this case, the quality of education effected negatively and decrease the productivity of teaching staffs have been seen. 2. Education prices of the foundation universities increase to astronomic prices; these universities which was established by the foundations on condition that not to cherish any profit in respect of Constitution, disobey the principal of the Constitution and get gets profits from these univercities like a private univercities. The treasury aids giving to these universities are more than given some public universities, than it creates opportunity inequalities for economically insufficient students have been determined. 3. The foundation universities pay attention to substructure and physical equipment, serves for students to increase demand to them have revealed. 4. Training fee taxes is wanted to use social needs of students like health of body and soil as using for science searches have been determined. XI