الصُّعوبات التي تواجه الطلاب الأَتراك في مهارة القراءة الجهريّة في تعلم اللغة العربيّة
Arapça öğreniminde Türk öğrencilerin sesli okuma becerisinde karşılaştıkları zorluklar / The difficulties that Turkish students face while reading Arabic aloud
  1. Tez No: 723542
  2. Yazar: MOHAMMAD BANI KHALED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışma, Türk öğrencilerin başlangıç seviyesinde sesli okuma öğreniminde karşılaştıkları zorlukları bir model olarak açıklamayı amaçlamakta ve aynı zamanda sesli okumadaki önemli sorunlara da değinmektedir.Ardından dinleme, konuşma, okuma ve yazma gibi dil becerilerinin önemi ve yabancılara nasıl öğretileceği, başlangıç seviyesindeki öğrencilerin konuşma ve yazmada karşılaştıkları sorunlar, her birinin önemi ve amaçları üzerinde durmaktadır. Ayrıca, öğretme ve öğrenme arasında anadili Arapça olan ve anadili Arapça olmayan öğrenciler arasında yaygın hale gelen öğrenme güçlüklerini ve bunların önemli türlerini ve onları destekleyen faktörleri ele almıştır. Bunun yanı sıra sesli okumanın zorluklarını ve harf hataları, harf çıkışlarındaki hatalar, harflerin çıkış yerlerindeki (mahreclerdeki) zorluklar gibi Türk öğrencilerin karşılaştıkları sorunları ve okuma öğretiminde bu zorluklarla nasıl başa çıkılacağı konusunda kullanılan yöntemleri ele almıştır. Araştırmada okuma kavramının fonolojisinden, mahreclerden ve her bir harfin telaffuz özelliklerinden bahsedilmektedir. Ayrıca sesli okumada yapılan hatalar vurgulanmış ve öğrencinin sesli okumada yaşadığı zorluklara ve bu zorlukların önemine, amacına, temellerine, araçlarına ve teşhis düzeylerine değinilmiştir. Daha sonra araştırmada doğru telaffuza yardımcı olan aşamalar, kas eğitimi aşamaları ve bir başlangıç tedavisi olarak kabul edilen işitsel hazırlık aşamaları tartışılmıştır. Ardından başlangıç seviyesindeki Türk öğrencilerin güçlüklerinin nasıl ele alınacağı ve bu sorunların çözümünde kullanılan, önerilen ve tanınan yol, yöntem ve yolların neler olduğu, güçlükler ve sesli okuma hatalarının neler olduğu konusunda en önemli ve son nokta ele alınmıştır. Bunlar, ana dili Arapça olmayan öğrenciler için sorun haline gelen sesli okumadaki bu problemlerin, zorlukların ve okuma hatalarının düzeltilmesinde kullanılan, önerilen ve tanınan araçlar, yaklaşım ve yöntemlerdir.
Özet (Çeviri)
The case study aimed to explain the difficulties that Turkish students face in teaching oral reading at the beginner level as a model, and it also addresses an important issue of difficulties in oral reading. It also dealt with learning difficulties that have become prevalent between teaching and learning and between Arabic and non-Arabic speakers, and the important types of them and the factors that underpin them. It dealt with the difficulties of reading aloud and the problems that Turkish students face, such as errors in letters, errors in letter exits, difficulty in exits, and the methods used in how to deal with these difficulties in teaching reading. And It talked about the phonology of the concept, the exits, and the characteristics of each exit from the letters. Then lt discusses stages that help with correct pronunciation, stages of muscle training, and stages of auditory preparation, which are considered an initial treatment. Then lt dealt with the most important and final point on how to treat the difficulties of Turkish students at the beginner level and what are the means, methods and ways used, proposed and recognized in the treatment of these problems, difficulties and errors.