Commitment and satisfaction of barangay health workers in Marawi city, Philippines
Filipinlerde Marawi şehrindeki barangay sağlık işçilerinin örgütsel bağlılık ve iş memnuniyeti
- Tez No: 463383
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL ÜSTÜN GEYİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Sağlık kurumları, çalışanların mesleki memnuniyetinin ve örgütsel bağlılığın çalışan motivasyonundaki hayati rolünün farkındadır. Bu çalışmanın ana amacı, Marawi Şehrindeki sağlık çalışanlarından oluşan bir örneklem üzerinden örgütsel bağlılık ve iş doyumunu araştırmaktır. Bu araştırma, yazındaki öncü araştırmalara ve ankete dayanmaktadır. Birincil veriler anket yoluyla elde edilmiştir. İş doyumu bağımsız değişken olarak alındı ve örgütsel taahhüdün üç unsuru olan efektif, normatif ve devamlılık bağımlı değişken olarak alındı. İstatistiksel analizlerin sonuçları, değişkenler arasında yüksek düzeyde bir korelasyon olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Health institutions are aware of the significance of the employee job satisfaction and organizational commitment and its vital role in employee motivation. The main purpose of this study was to explore the organizational commitment and job satisfaction from a sample of health workers based in Marawi City. This research is based on the previous research and survey. The primary data were obtained through a survey questionnaire. Job satisfaction was taken as the dependent variable and the three components of the organizational commitment namely: affective, normative and continuance commitments were taken as the independent variables. The results of the statistical analyses show a high degree of correlations between variables.