Korece'de benzeşme türleri, benzeşme türlerinin Korece öğrenen Türkler'deki görünümleri
Assimilation rules in Korean, the aspect of assimilation rules in Korean on Turkish learners
  1. Tez No: 72356
  2. Yazar: MAHMUT ERTAN GÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kore Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET“Korecede Benzeşme Türleri-Benzeşme Türlerinin Korece Öğrenen Türklerdeki Görünümleri”isimli tezimizde Türkçe ve Korece ses sistemlerinin karşılaştırılması ile iki dildeki benzeşme kuralları irdelenmiştir. Her iki dildeki benzeşme türleri, daha önce bu konuda yapılmış çalışmalar ışığında incelenmiştir. Bir başka deyişle, benzeşme türlerinin Korece ve Türkçe için görünümleri incelenerek Korece öğrenen Türkler için Korecedeki benzeşme türlerinin hangilerinin kolaylık, hangilerinin ise zorluk yaratacağı tespit edilmiştir. Çalışmamıza başlamadan önce ortaya koyduğumuz varsayımlar, iki ayrı sormaca uyguladığımız denekler üzerinde sınanmıştır. Sormacaların değerlendirilmesi ile ortaya konulan varsayımların doğrulukları kanıtlanmıştır. Kanıtlanan varsayımlarımız doğrultusunda da, çalışmamızın değerlendirme ve sonuç bölümlerinde Korece öğrenen Türk öğreniciler için benzeşme kurallarının kullanılması bağlanımda bir takım tavsiyelerde bulunulmuştur. 71
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The complex sound structures of Korean, cause some difficulties for Turkish students who learn Korean as a second language. The existence of complicated assimilation rules, occurance of the same assimilation rules with different aspects for both languages and also, the Korean language having different assimilation rules, make the teaching of Korean to the Turkish learners difficult. From this point of view and, because of the necessity of systematical study on application of the assimilation rules' aspect of Korean, this dissertation has been prepared. While the assimilation rules and the aspects of them in Korean were considered, the comparative linguistics and contrastive linguistics methods were used. In this study, how the Korean pronounciations are made by the Turkish learners was studied and the ratio of the pronounciation mistakes concerning to the widely used assimilation rules used in Korean was determined. In order to find the mistakes widely made by Turkish learners, questionnaires have been applied to the first and second year students of the Department of Korean Studies, Faculty of Letters, Ankara University. The above mentioned questionnaires were applied for two times to a number 35 participants. All pronounciations of the sample words obtained from the 69participants were recorded by tape and also written pronouneiations were taken. As a result, widely used pronounciation mistakes were determined by the datas taken from the participants. The assumptions given at Section 0.4. of the dissertation were totally proven and at the conclusion part, some recommendations were provided in order to overcome the pronounciation difficulties that had been determined for the first time in linguisticaly comparative Altaistic study between Turkish and Korean. 70