Türkçe Korece köpek temalı atasözlerinin toplumdilbilimsel yönden karşılaştırılması
A sociolinguistic comparison of Turkish and Korean dog-themed proverbs
  1. Tez No: 943131
  2. Yazar: SEUNGEUN KIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIRRI GÖKSEL TÜRKÖZÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, Korece ve Türkçe'deki köpek temalı atasözlerini toplumdilbilimsel açıdan karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Atasözlerinin yalnızca kalıplaşmış deyimler değil, aynı zamanda toplumların değer yargılarını, kültürel yapılarını ve sosyal normlarını yansıtan dilsel araçlar olduğu kabul edilmektedir. Bu doğrultuda çalışma, köpek temalı atasözlerini olumlu ve olumsuz olmak üzere iki ana başlık altında incelemekte, bunları anlam kümelerine göre sınıflandırarak analiz etmektedir. Her iki dilde de köpek temsili büyük ölçüde olumsuzdur. Korece atasözlerinde köpeğe atfedilen olumsuz semboller %77,3 oranındadır ve bu oran içinde“değersiz, alçak ve zayıf varlık”gibi sosyal hiyerarşiyi yansıtan anlamlar %25,8 ile öne çıkmaktadır. Benzer şekilde Türkçe'de de olumsuz oran %80 olup, en sık rastlanan anlam kümeleri arasında“alçaklık, değersiz statü ve kötü öz gibi ifadeler”yer almakta ve bu tür temsiller tüm olumsuz örneklerin yaklaşık %26,0'sını teşkil etmektedir. Buna karşılık olumlu temsiller Korece'de %22,7, Türkçe'de %20,0 oranında olup, sadakat, koruyuculuk ve özveri gibi değerlere işaret etmektedir. Bu dağılım, her iki toplumun tarihsel yaşam koşulları, köpekle kurduğu ilişki biçimi ve dini-kültürel kabulleriyle yakından ilişkilidir. Türk kültüründe köpek, genellikle dışlanan veya aşağı görülen bir varlık olarak değerlendirilmiş ve Kore kültüründe ise hem aşağılama hem de zaman zaman imrenme unsuru içeren çift yönlü bir temsil taşımıştır. Sonuç olarak, köpek figürü her iki toplumun kültürel değer sistemlerini ve geleneksel yaşam görüşlerini yansıtan güçlü bir kültürel göstergedir.
Özet (Çeviri)
This study comparatively examines dog-themed proverbs in Korean and Turkish from a sociolinguistic perspective. Proverbs are not merely fixed expressions but are recognized as linguistic tools that reflect a society's value systems, cultural structures, and social norms. Accordingly, this research categorizes the proverbs thematically into positive and negative representations and analyzes them through semantic groupings. In both languages, the representation of dogs is predominantly negative. In Korean proverbs, 77.3% of dog-related expressions carry negative connotations, with“worthless, lowly, and weak beings”reflecting social hierarchy accounting for 25.8% of these. Similarly, in Turkish, the negative proportion reaches 80%, with the most frequent semantic groups including expressions of“baseness, inferior status, and negative traits,”which comprise approximately 26.0% of all negative cases. In contrast, positive representations appear at a rate of 22.7% in Korean and 20.0% in Turkish, highlighting values such as loyalty, protectiveness, and selflessness. This distribution is closely related to each society's historical living conditions, the nature of human-dog relationships, and religious-cultural perceptions. In Turkish culture, the dog has often been regarded as an outcast or lowly being, whereas in Korean culture, the figure of the dog carries a dual image that reflects both contempt and, at times, envy. In conclusion, the dog figure serves as a powerful cultural indicator that reflects the traditional worldviews and cultural value systems of both societies.