İdrar kaçırma şikayeti ile başvuran hastalarda inkontinans şiddeti, yaşam kalitesi etkilenimi, benlik saygısı etkilenimi ve bunların ilişkilerinin incelenmesi
In patients applying with complaint of urinary incontinence; incontinence severity, impact on quality of life, influence of self-respect and investigation of their relations
  1. Tez No: 723602
  2. Yazar: LEYLA HABİBENUR İMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA REŞAT DABAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Üriner inkontinans (Üİ) istemsizce idrar kaçırma şeklinde tanımlanan, yaşam kalitesini etkileyen; kişinin kendine güveninin azalması, sosyal faaliyetlerde azalma sonucu bireyde yalnızlaşmaya yol açan, neticesinde ekonomik yük getiren, önemli bir sağlık problemidir. Bu araştırma, idrar kaçırma şikayeti ile üroloji polikliniğine gelen hastalarda benlik saygısı etkilenimi ile inkontinans şiddetinin ve yaşam kalitesinin Üİ ile etkilenimini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Üroloji polikliniğe idrar kaçırma şikayeti ile gelen, çalışmaya katılmayı kabul eden hastalara randomizasyon yapılmadan, araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik form, Rosenberg benlik saygısı ölçeği, ICIQ-SF, İnkontinans Yaşam Kalitesi Ölçeği (I-QOL) %95 güven aralığında 111 kişiye yaklaşık 3 ayda, yazılı onam alındıktan sonra yüz yüze görüşülerek uygulanmıştır. Verilerin analizi için Kruskal Wallis testi, Mann-Whitney U Testi ve Spearman Korelasyon Analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Urinary incontinence (UI) is defined as involuntary urinary incontinence, affecting quality of life; It is an important health problem that leads to loneliness in the individual as a result of a decrease in self-confidence, decrease in social activities, and brings an economic burden as a result. This study was planned to determine the effects of self-esteem, incontinence severity and quality of life with UI in patients who come to the urology outpatient clinic with the complaint of urinary incontinence. Material and Methods: Sociodemographic form prepared by the researcher, Rosenberg self-esteem scale, ICIQ-SF, Incontinence Quality of Life Scale (I-QOL) in 95% confidence interval, in approximately 3 months for 111 patients without randomization, It was administered face-to-face after obtaining written consent. Mann-Whitney U Test, Kruskal Wallis test and Spearman Correlation Analysis were used for data analysis.