Orta öğretim kurumları müdürlerinin, öğretmenlerin iş disiplinini sağlamaya ilişkin tutumları
Secondary school principals attitudes to ealize the inter-discipline of the teachers
- Tez No: 72362
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
50 BOLUM V ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER Bu bölümde özet, sonuç ve öneriler kısmı yeralmaktadır: Özet Araştırmanın amacı, Konya İli Merkez ve Taşra İlçelerindeki Ortaöğretim Kurumları Müdürlerinin, okulun amaçlarına ulaştırılması sırasında, öğretmenlerini iş başında disipline etme ile ilgili tutumlarının tesbit edilmesidir. Araştırma verileri, 1997-1998 öğretim yılında Konya ili Merkez ve taşra ilçelerine-.;, her düzeydeki ortaöğretim kurumlarında okul müdürü olarak çalışan müdürlerden, araştırmacı tarafından geliştirilen anketle toplanmıştır. Anketin içerik ve kapsam geçerliği uzman kanısıyla, yapı geçerliği ise faktör analizi ile sulanmıştır. Anketin güvenirliği Cronbach Alpha güvenirlilik katsayısı ile bulun muştur. Araştırmada evrene gidilmiş, ayrıca örneklem almaya gerek duyulmamıştır. Toplanan verilerin analizinde betimsel istatistik olarak ortalama ve standart sapma, anlam çıkartıcı istatistik olarak da varyans analizi uygulanmıştır. Hazırlanan anketler 138 okul müdürüne uygulanmış, anketin 107'si (% 78) geri dönmüştür. Araştırma dört faktör altında toplanmıştır. Bunlar; öğretmenlerin okuldaki görevleriyle ilgili olarak okul müdürlerinin tutumları, yönetici-öğretmen ilişkisine ait okul müdürlerinin tutumları, ceza verme ile ilgili okul müdürlerinin tutumları, ödüllendirme ve insan ilişkileri bakımından tutumlarıdır. Bu tutumlar branş, okul türü, yaş, yöneticilikteki kıdem ve eğitim yönetimi alanında alınan kurs ve seminer değişkenlerine göre anlamlı bir fark göstermekte midir? Araştırmada bu noktalarda bulguların elde edilmesine yönelik bir çalışma yapılmıştır. Araştırmanın temel bulguları şunlardır: 1. Okullardaki müdürler, yaş, branş, okul türü, yöneticilikteki kıdem, cinsi yet ve eğitim yönetimi arasında alınan kurs ve seminer değişkenlerine göre farklılık göstermektedir. a. Sosyal Bilimler branşında okul müdürleri daha fazladır.51 Temel branşlarda (% 35.5) Sosyal Bilimler branşında % 49, Meslek Dersleri branşında % 18.7'dir. b. Genel liselerde görev yapan okul müdürleri daha fazladır. Buna göre; genel liselerde % 56, Meslek Liselerinde % 40, Özel Amaçlı Liselerde % 1 1 oranında okul müdürü bulunmaktadır. c. Cinsiyet değişkenine göre okul müdürlerinde erkek müdür oranı çok fazladır. Buna göre erkek müdür (% 93.5) Kadın Müdüre ise (% 7)'dir. d. Yaş değişkenine göre, 41-45 yaş arası müdürlerin oranı diğerlerine göre daha fazladır. Buna göre % 45.8 (41-45 yaş arası, % 15, 35 ve altı, % 19.6, 36-40 yaş arası, % 19.6, 46 yaş ve üzeridir. e. Yöneticilikteki kıdem değişkenine göre 6-10 yıl arası müdürler daha fazladır (% 31.8). 5 yıl ve daha az olanlar % 29, 11-15 yıl arası % 22.4, 16 yıl ve daha fazla kıdemi olanlar % 16.8'dir. f. Alınan kurs ve seminer değişkenine göre iki-üç kez kursa katılanların sayısı daha fazladır (% 43.0). Bunu % 33.6 ile bir kez katılanlar ve % 23.4 ile 4 ve daha fazla katılan müdürler izlemektedir. 2. Temel Bilimler branşındaki okul müdürleri, okuldaki göreve ilişkin tutumları bakımından daha olumlu özelliklere sahip iken, eğitim yönetimi kursuna 4 ve daha fazla katılanlar daha olumlu tutuma sahip oldukları söylenebilir. 3. Yönetici-öğretmen ilişkilerine ait tutum puanlan yaş değişkenine göre varyans analizi sonucunda gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmuş, yani okul müdürlerinin yaş değişkeninin yönetici-öğretmen ilişkisine ait tutumları üzerinde etkili olduğu saptanmıştır. Buna göre 36-40 yaş arası müdürler diğerlerine göre daha olumlu tutuma sahiptir. 4. Ceza verme ile ilgili tutum puanlan kurs değişkenine göre varyans analizi sonucunda gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmuş, yani okul müdürlerinin kurs değişkeninin ceza verme ile ilgili tutumları üzerinde etkili olduğu bulunmuştur. Buna göre dört kez ve daha fazla kursa katılan müdürler diğerlerine göre daha olumlu tutuma sahiptirler.
Özet (Çeviri)
65 ABSTRACT The purpose of the research is to determine the attitudes of secondary school principals in Konya and its districts towards the teachers to discipline them at work in the process of reaching the school's aims. Research data have been obtained by means of questionnaire developed by the reseacher, and applied to the Principals of every level in Konya and its districts during the 1997-98 education season. Implicit and content validity of the questionnaire has been tested through expert conviction and construct validily has been tested through faktör analysis. Reliability of the questionnaire has been approved through Cronbach Alpha coefficient. In this research, only population has been applied to, not to simple. The already prepared questionnaires have been applied to 138 principles and 107 guestionnaires (%78) returned. Research queshonnaires has been collected under four factors. There are, attitudes of the principals concerning duties of the teachers at school, attitude of the principals concerning director-teacher relation, attitude of the principals about punishment and their attitude about rewerding and human relations. Fundemental findings of the research are asa follows: 1. The school principals differ according to variance of age, branch, type of school, precedence in management, sex, course and seminar taken in administration. 2. Although the school principals of Fundemental Sciences have more positive features in their duites at school, it can be said that those who participated in seminar of education management four or more times have more positive attitude than the previous ones. 3. As a result of attidude marks on administrator-teacher relation, age variation and variation analysis, it has been found meainingful difference among thegroups. According to this, the principals of 36-40 years old more positive attitude than the others. 4. As a result of attitude marks on punishment, course variation and variation analysis, it has been found meaningful difference among the groups. According to this, the principals having taken part in seminar of education management four or more times have more positive attitude. ^asss*8