Combined development in Ottoman Empire since the mid-18th century: An analysis based on the uneven and combined development theory
18. yüzyıl ortasından itibaren Osmanlı İmparatorluğu'nda bileşik gelişme: Bir eşitsiz ve bileşik gelişme analizi
- Tez No: 723637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL BOYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Economics, History, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nun kapitalizme geçişi ve modernleşme süreci, uzun yıllardır araştırmacılar için popüler ve önemli bir konu olmuştur. Bu yıllar boyunca pek çok kez işlenmekle birlikte, hem iç hem de dış etkenleri ve aralarındaki bağı analiz eden ve yorumlayan çalışmaların çok fazla olmadığı görülmektedir. Bu tez, 19. Yüzyılda Osmanlı'nın kapitalizme geçiş ve modernleşme sürecini Eşitsiz ve Bileşik Gelişme perspektifinden incelemeyi ve analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu analiz yöntemini uygulayarak, bu süreçteki yerel ve uluslararası faktörleri ve bu sürecin Gramsci'nin pasif devrim kavramına nasıl uyduğunu birleştirmeyi amaçlamaktadır. Son olarak bu dönemdeki gelişmelerin, İmparatorluğun son yıllarını ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunu nasıl etkilediğini anlamak mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Ottoman Empire's transition to capitalism and modernization process in the 19th century has been a popular and important topic for scholars for many years. While it was covered many times throughout these years, it is seen that there are not that many works that analyze and interpret both internal and external factors and the link between them. This thesis aims to examine and analyze the Ottoman transition to capitalism and modernization process in the 19th from the Uneven and Combined development perspective. By applying this method of analysis, the thesis aims to combine internal and external factors in this process and how this process fits into Gramsci's concept of passive revolution. Finally, it will be possible to comprehend the developments in this era and how it affected the last years of the Empire and the establishment of the Republic of Turkey.