Otelcilik sektörüne yönelik dinamik oda fiyatlandırma probleminin modellenmesi ve bir uygulama
Modelling and an application of a dynamic room pricing problem for hotel industry
- Tez No: 723700
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT DEMİRCİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Günümüzde faaliyet gösteren tüm şirketlerin en önemli amaçlarından bir tanesi, elde edilen toplam gelirin mümkün olduğu kadar artırılmasıdır. Şirketler en düşük maliyetler ile en fazla geliri elde edebilecekleri ve mevcut hizmet/ürün kalitelerini koruyabilecekleri bir rekabet ortamı yaratarak, rakipleri karşısında güçlü duruşlarını korumayı ve faaliyetlerinin devamlılığını sağlamayı hedeflerler. Şirketler bu doğrultuda, talep tahmininin doğru yapılması ve satışı yapılacak hizmetlerin/ürünlerin fiyatlamasının doğru yapılması amacıyla birçok yöntemden faydalanırlar. Bu tez çalışmasında, otelcilik sektöründe faaliyet gösteren oteller açısından, talep miktarı, iptal miktarı, geceleme sayısı, konaklamaya kalan gün sayısı ve oda tipi gibi değişkenler göz önünde bulundurularak dinamik fiyatlandırma yapılması, mümkün olan en fazla gelirin sağlanması ve buna bağlı olarak yüksek doluluk oranlarına ulaşılmasının sağlanması hedeflenmiştir. Çalışmada otelcilik sektöründe faaliyet göstermekte olan bir otelden alınan gerçek hayat verileri kullanılmıştır. Öncelikle otelden alınan veriler ve sezgisel yöntemlerden“Yapay Sinir Ağları”kullanılarak talep tahmini uygulaması yapılmıştır. Talep tahmini uygulaması ile elde edilen tahmini veriler, gerçek uygulamalarda var olan sektörel kurallar ve karşılaşılan kısıtlar da dikkate alınarak oluşturulan dinamik matematiksel fiyatlandırma modeline aktarılarak çözümü yapılmıştır. Modelin çözülmesi ile elde edilen sonuçlar ile gerçek hayat uygulamalarında elde edilen sonuçlar birbiri ile karşılaştırılmıştır. Yapılan uygulamalar neticesinde, oluşturulan matematiksel dinamik fiyatlandırma modelinin otelcilik sektöründe kullanılabilmesinin mümkün olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca oluşturulan matematiksel model, bazı değişiklikler yapılarak farklı sektörlere uyarlanabilecek esnekliktedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, one of the most important goals of all companies is to increase the total income as much as possible. Companies aim to maintain their strong stance against their competitors and ensure the continuity of their activities by creating a competitive environment where they can generate the highest income with the lowest costs and maintain their current service/product quality. In this direction, companies use many methods in order to make accurate demand forecasts and correct pricing of the services/products to be sold. In this thesis, in terms of hotels operating in the hotel sector, dynamic pricing, taking into account variables such as demand amount, cancellation amount, length of stay, number of days left to stay and room type, providing the highest possible income and accordingly the highest occupancy rates, aimed to achieve. In the study, real-life data from a hotel operating in the hotel industry were used. First of all, demand forecasting application was made by using the data received from the hotel and“Artificial Neural Networks”, one of the heuristic methods. The estimated data obtained by using the demand forecasting application was transferred to the dynamic mathematical pricing model, which was created by taking into account the sectoral rules and the constraints encountered in real applications. And finally the solution is obtained. The results obtained by solving the model and the results obtained in real life applications were compared with each other. As a result of the applications, it was concluded that it is possible to use the mathematical dynamic pricing model in the hotel industry. In addition, the mathematical model which is created is flexible enough to be adapted to different sectors by making some changes.