Güneş saatinin kullanımı sürecinde ortaya çıkan matematiksel bağlamların matematik programı açısından incelenmesi
Investigation of the mathematical contexts emerged by the process of the use of the sundial in terms of the mathematics program
  1. Tez No: 723721
  2. Yazar: KADİR SAVRANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT AYTEKİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA SARICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın temel amacı güneş saatlerinin matematiksel bağlamlarının matematik programı açısından öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesidir. Bu çalışmada 2020-2021 eğitim- öğretim yılında Kırşehir ilindeki matematik öğretmenlerinin güneş saatlerinin kullanım süreçlerinde ortaya çıkan matematiksel bağlamları hakkında görüşleri incelenmiştir. Görüşme yöntemi ile yapılan bu çalışmada veriler 10 matematik öğretmeni ile görüşme yapılarak görüşme formu ile toplanmıştır. Araştırma sonununda veriler“Güneş Saatleri-Ölçme ilişkisi”,“Güneş saatleri-Geometri ilişkisi”,“Geometri-Oran orantı ilişkisi”,“Güneş saatleriDisiplinlerarası ilişkisi”, Güneş saatleri ile ilgili matematik öğretmenlerinin görüşleri" 5 tema da toplanmıştır. Araştırma sonucunda matematik öğretmenlerinin bir kısmının güneş saatlerinin ders içerisinde kullanılması, matematik müfredatındaki konular ile ilişkilendirmede yararlı olacağı, öğretim programında yer alan zaman ölçme, geometri, oran orantı konuları ile ilişkilendirerek kullanmanın yararlı olacağını belirtmişlerdir. Güneş saatlerinin diğer disiplinlerle ilişkilendirerek öğretim sürecinde kullanmanın öğretimde oldukça faydalı olacağını da belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to evaluate the mathematical contexts of sundials in terms of mathematics curriculum according to teacher opinions. In this study, the opinions of mathematics teachers in Kırşehir province about the mathematical contexts that emerged during the use of sundials in the 2020-2021 academic year were examined. In this study, which was conducted with the interview method, the data were collected by interviewing 10 mathematics teachers. The data collected at the end of the research were grouped under five themes. These are determined as“Sundials-Measurement relationship”,“Sundials-Geometry relationship”,“Geometry-Ratio proportional relationship”,“Sundials-Interdisciplinary relationship”and“Mathematics teachers' opinions about sundials”. As a result of the research, some of the mathematics teachers stated that the use of sundials in the lesson would be useful in associating them with the subjects in the mathematics curriculum, and it would be useful to use them in association with the subjects of time measurement, geometry, and proportion in the curriculum. They also stated that using sundials in the teaching process by associating them with other disciplines would be very beneficial in teaching.