Evrensel iletişim dili 'İngilizce'nin öğrenilmesi ve kavranmasında yeni iletişim teknolojilerinin önemi üzerine uygulamalı bir çalışma: Üniversite öğrencilerinin dil öğreniminde akıllı telefon uygulamalarının rolü
An applied study on the importance of new communication technologies in learning and approaching the universal communication language 'English': The role of smart phone applications in language learning of university students
- Tez No: 723722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİYE TAMER GENCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Küreselleşen dünyamızda medyayı, teknolojiyi, turizmi, ticareti, bilimi öğrenmek, üretmek ve bu alanların devamlılığını sağlamak amacıyla İngilizce bilgisi çok önemli bir hale gelmiştir. Uluslar ve kültürler arası dolaşım sağlamak, bilgi edinmek ve paylaşmak amacıyla önemli bir iletişim, paylaşım ve sosyalleşme aracı olarak da gittikçe daha önemli bir hale gelmektedir. Küreselleşme, fiziksel olarak olmasa da fikren kalkan sınırlar ile birlikte dünya üzerindeki tüm ülkelerin siyasî, sosyal, ekonomik ve askerî açıdan birbirlerine bağımlı hale gelmesine neden olmuştur. Bununla birlikte, bireylerin özellikle de gençlerin, teknolojik gelişime ayak uydurabilmek, yeni teknolojik çağa yetişebilmek ve hızla artan rekabet ortamında avantaj sağlamak amacıyla dünyanın kullandığı“Evrensel Dil İngilizce'yi öğrenme konusunda kendilerini yetiştirmeleri gerekmektedir. İlkokul çağından başlayarak bütün eğitim kademesindeki öğrencilerin İngilizceye verdikleri önem merak edilen bir husustur. İlk ve orta dereceli okullarda öğrenciler yabancı dil eğitimini sadece geçilmesi gereken bir ders gibi görmekte ve dil ediniminin gerekliliğini henüz fark edememektedirler. Ancak yabancı dil öğrenmenin gerekliliğini ve yabancı dil kullanımının önemini yüksek öğrenim görmeye başladıklarında anlamaktadırlar. Üniversitede öğrenim gördükleri zaman dilimi içerisinde gençlerin ”Evrensel İletişim Dili olan İngilizce'nin de önemini anlamış ve kavramış olmaları, bu dili öğrenmek için çaba sarf etmeleri gelişen teknoloji içerisinde her zaman bir adım önde olmalarını sağlayacaktır. Bu araştırma ile Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin İngilizce Dili'nin öğrenilmesi ve kavranmasında Akıllı telefon uygulamalarının rolü araştırılmıştır. Çalışmanın amacı uygulamaların dil öğrenimindeki katkısı, uygulamaların dil öğrenimindeki motivasyon gücü, dil öğreniminin gerekliliği, uygulamaların dil öğrenimindeki esnekliği, dil öğrenmenin önemi ve geleneksel dil öğrenme faktörü düzeylerini ölçmek için elde edilen toplam puanların demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Bu araştırmada nicel araştırma yöntemi ve buna bağlı olarak 'anket tekniği' uygulanmıştır. Rastgele seçilen 416 katılımcının 177'si erkek, 239'u kadındır. Bu bireylerin yaş ortalaması 22'dir. Katılımcıların 395'i aldıkları dil eğitiminin yeterli olmadığını, 230'u da İngilizce seviyelerini düşük olduğunu belirtmiştir. Bireylerin 270'i akıllı telefon uygulamaları hakkında bilgi sahibi olduklarını ve 217'si de akıllı telefon uygulamalarını kullandıklarını belirtmiştir. Çalışmaya katılan öğrencilerin yarısından fazlasının akıllı telefon uygulamaları hakkında bilgi sahibi oldukları ve aynı zamanda bu uygulamaları kullandıkları, bu yolla teknoloji ve iletişim çağının sunduğu avantajları fırsata çevirdikleri görülmektedir. Anahtar Sözcükler : Dil Öğrenimi, İngilizce, Yeni İletişim Teknolojileri, Akıllı Telefon Uygulamaları, Dijital Öğrenme
Özet (Çeviri)
Learning English has became very important in order to learn and produce the media, technology, tourism, trade, science and ensure the continuity of these fields in our globalizing world. It is becoming more and more important by means of communication sharing and sozialization so as to provide international and interculturel circulation, to obtain and share information. Globalization has caused all countries in the world to become politically socially, economically and militarily dependent on each other. Individuals, especially young people need to educate themselves in learning the“Universal Language English”which is used to by the world, in order to keep with the technological development, the new technological age and gain an advantage in rapidly increasing competitive environment. The importance given to English by students at all educational levels starting from primary school is a matter of curiosity. Students see foreign language education as a course that only needs to be passed in primary and secondary schools, and they do not realize the necessity of language acquisition yet. However, they understand the necessity of learning a foreign language and the importance of using a foreign language when they start higher education. During the time they study at the university, the young people's understanding of the importance of“English as the Universal Communication Language”and their efforts to learn this language will always ensure that they are one step ahead in the developing technology. With this research, the role of smartphone applications in the learning and comprehension of English by the students of the Faculty of Communication at Sivas Cumhuriyet University was investigated. The aim of the study is to examine whether the total scores obtained to measure the contribution of applications in language learning, the motivation of applications in language learning, the necessity of language learning, the flexibility of applications in language learning, the importance of language learning and the levels of traditional language learning factors differ according to demographic variables. In this study, the quantitative research method and accordingly the 'survey technique' were applied. 416 participants were randomly selected , 177 were men and 239 were women. The average age of these individuals is 22. 395 of the participants stated that the language education they received in their education life was not sufficient, and 230 of them stated that their English level was low. 270 of the individuals stated that they knew about smartphone applications and 217 of them stated that they used smartphone applications. It is seen that more than half of the students participating in the study have knowledge about smart phone applications and also use these applications, and in this way, they turn the advantages of technology and communication age into opportunities. Keywords : Language Learning, English, New Communication Technologies, Smartphone Applications, Digital Learning