Sezeryanda uygulanan anestezi tipinin doğum sonu konfora ve ağrı inancına etkisi
Date of delivery of anesthesia TYPE applied in ceser section effect on comfort and pain belief
- Tez No: 723889
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, sezeryanda uygulanan anestezi tipinin doğum sonu konfora ve ağrı inancına etki eden etmenlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı tipteki araştırmanın örneklemini, Ocak-Mart 2021 tarihleri arasında İstanbul Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde spinal anestezi ile sezeryan olan 121 gebe ile genel anestezi altında sezeryan olan 120 gebe olmak üzere 241 gebe oluşturmuştur. Araştırm verileri,“Kişisel Bilgi Formu”,“Doğum Sonu Konfor Ölçeği”ve“Ağrı İnançları Ölçeği”ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı ve yüzde hesaplamaları, Kruskall-Wallis testi, Mann Whitney U testi, Spearman Korelasyon analizi kullanılmıştır. Katılımcıların genel anestezi ile doğumda yaş ortalaması 28,52±5,41 iken, spinal anestezi ile doğumda yaş ortalaması 30,39±5,29 olarak belirlenmiştir. Anestezi tipi ile yaş arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p=0,009, Z=-2,59).
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the factors affecting postpartum comfort and pain belief of anesthesia type applied in cesarean section. The sample of the descriptive study consisted of 241 pregnants, including 121 pregnant women who underwent cesarean section under spinal anesthesia and 120 pregnant women who underwent cesarean section under general anesthesia in Istanbul Zeynep Kamil Gynecology and Pediatrics Training and Research Hospital between January and March 2021. Research data were obtained with“Personal Information Form”,“Postpartum Comfort Scale”and“Pain Beliefs Scale”. Number and percentage calculations, Kruskall-Wallis test, Mann Whitney U test, Spearman correlation analysis were used to evaluate the data. While the mean age of the participants at birth with general anesthesia was 28.52±5.41 years, the mean age at birth with spinal anesthesia was determined as 30.39±5.29 years. A statistically significant difference was found between anesthesia type and age (p=0.009, Z=-2.59).