Supraklavikular brakial pleksus bloğunda çift enjeksiyon yöntemleri ile konvansiyonel tek enjeksiyon tekniğinin karşılaştırılması
In the supraclavical brachial plexus blockwith double injection methodscomparison of conventional single injection technique
- Tez No: 723903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEZİBAN SANEM ÇAKAR TURHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Çalışmamızda Ankara Üniversitesi İbn-i Sina Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Ameliyathanelerinde ön kol ve el cerrahi geçirmesi planlanan hastalarda ultrasonografi eşliğinde gerçekleştirilen supraklaviküler blok uygulamasında toplam uygulanan lokal anestezik volüm ve konsantrasyonu aynı olacak şekilde konvansiyonel tek enjeksiyon yöntemi ve çift enjeksiyon ile farklı lokalizasyonlara farklı volüm uygulanması yöntemlerinin blok başarısı, blok oluşma hızları ve lokal anesteziğin dağılımı için gerekli iğne yönlendirme sayısı ve komplikasyon gelişimi açısından karşılaştırılması amaçlandı. Yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi Ortopedi amelyathanesinde ön kol ve el cerrahisi geçirecek 99 hasta etik onayı alındıktan sonra farklı volüm çift enjeksiyon (Grup A, n=33 ve Grup B, n=33)ve tek enjeksiyon (Grup T, n=33)supraklavikular pleksus bloğu uygulanmak üzere üç gruba randomize olarak ayrıldı. Usg ve nörostimulatör eşliğinde Grup T'de 30 ml LA karışımı subklavian arterin posterior lateraline, GrupA'da 20 ml LA subklavian arterin posterior lateraline ,10 ml LA brakial pleksusun üst zonuna, GrupB'de 20 ml LA brakial pleksusun üst zonuna, 10 ml LA subklavian arterin posterior lateraline uygulandı. Enjeksiyona başlama zamanı ve bloğun bitiş zamanı,blok gerçekleştirme zamanı, iğne yön değitirme sayısı kaydedildi . 30 dakika boyunca her 5 dakikada tüm hastalarda sensoriyal ve motor blok takip edildi , 'blok oluşma süreleri' ve peroperatif dönemde oluşan komplikasyonlar kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Background and Objective: In our study, Ankara University İbn-i Sina Hospital Orthopedics and Traumatology Ultrasonography in patients who are planned to undergo forearm and hand surgery in their operating room in the application of supraclavicular block accompanied by the total applied local conventional single injection with the same anesthetic volume and concentration method and the methods of applying different volumes to different localizations with double injection needle guidance required for block success, block formation rates, and distribution of local anesthetic. It was aimed to compare the number of complications and the development of complications. Material and Methods: 99 patients who will undergo forearm and hand surgery in Ankara University Faculty of Medicine Ibni Sina Hospital Orthopedic operating room, after obtaining ethical approval, double injection (Group A, n=33 and Group B, n=33) and single injection (Group T, n=33) ) supraclavicular plexus block was randomly divided into three groups to be applied. With USG and neurostimulator, 30 ml of LA mixture was applied to the posterior lateral of the subclavian artery in Group T, 20 ml of LA to the posterior lateral of the subclavian artery in Group A, 10 ml of LA to the upper zone of the brachial plexus, in Group B 20 ml of LA to the upper zone of the brachial plexus, 10 ml of LA to the upper zone of the subclavian applied to the posterior lateral aspect of the artery. Injection start time and block end time, block execution time, number of needle changeovers were recorded. Sensory and motor block were monitored in all patients every 5 minutes for 30 minutes, and the 'blocking times' and complications in the peroperative period were recorded.