Üniversite öğrencilerinin sporda şiddet ve holiganizm eğilimlerinin incelenmesi
Analyzing the violence in sports and hooliganism tendencies of university students
  1. Tez No: 723991
  2. Yazar: ALİ NADİR GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN YÜKSEL, DOÇ. DR. ÜMİT DOĞAN ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yapılan bu çalışmada Üniversite Öğrencilerinin Sporda Şiddet ve Holiganizm Eğilimlerinin İncelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya MKU (Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi), Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda öğrenimlerine devam eden 290 üniversite öğrencisi katılmıştır. Çalışmaya katılan katılımcıların kişisel bilgilerinin dağılımlarının belirlenmesi için araştırmacıların oluşturduğu“kişisel bilgi formu”kullanılmıştır. Formda cinsiyet, yaş, taraftarı olunan takım gibi 9 soru bulunmaktadır. Katılımcıların sporda şiddetin sebeplerine ilişkin görüşlerinin alınabilmesi için Reyhan (2017) tarafından doktora tezi kapsamında geliştirilen ve Reyhan vd. (2020) tarafından yayınlanan“sporda şiddetin temelleri”ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada veriler Windows için SPSS 26 paket program ile çözümlenmiştir. İlk olarak veri toplama aracı için iç tutarlık katsayısı hesaplanmıştır (α=.809; N=25). Verilerin dağılımları basıklık ve çarpıklık değerleri incelenerek belirlenmiştir. Çalışmada tanımlayıcı istatistiksel yöntemlere ek olarak tek yönlü varyans analizi testi, pearson korelasyon analizi ve bağımsız örneklem t testi kullanılmıştır. Anket verilerinden elde edilen sonuçlar ile; katılımcıların yaşları, cinsiyetleri ve herhangi bir taraftar grubuna üye olmaları parametrelerinde anlamlı farklılıklar görülürken, sigara kullanmaları, alkol kullanmaları, lisanslı olarak spor yapmış olmaları ve maça gitme sıklıkları parametrelerinde anlamlı farklılık görülmemiştir. Ayrıca anket sonuçları incelendiğinde, katılımcıların sporda şiddetin temelleri ölçeğinden aldıkları en yüksek ortalama puan“hakem kararlarından kaynaklanan şiddet”alt boyutunda olduğu,“Medyadan kaynaklı şiddet”,“Taraftar ve amigolardan kaynaklanan şiddet”ve“Antrenör ve teknik direktörden kaynaklanan şiddet”alt boyutlarının da sırasıyla geldiği görülmüştür. Sonuç olarak, Üniversite Öğrencilerinin Sporda Şiddet ve Holiganizm Eğilimleri incelendiğinde; erkek öğrencilerin kadınlardan daha yüksek puanlar aldığı görülmüştür. Ayrıca katılımcıların en çok hakem kararları ve medyadan kaynaklı olarak şiddet olaylarına eğilim gösterdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the Violence and Holiganism Tendencies of University Students in Sports. 290 university students studying at MKU (Hatay Mustafa Kemal University), School of Physical Education and Sports participated in the research. In order to determine the distribution of personal information of the participants participating in the study, the“personal information form”created by the researchers was used. There are 9 questions in the form such as gender, age, and the team they support. In order to get the opinions of the participants on the causes of violence in sports, Reyhan et al. (2020)“Basics of violence in sports”scale was used. In the study, the data were analyzed with the SPSS 26 package program for Windows. First, the internal consistency coefficient was calculated for the data collection tool (α=.809; N=25). The distribution of the data was determined by examining the kurtosis and skewness values. In addition to descriptive statistical methods, one-way analysis of variance test, Pearson correlation analysis and independent sample t-test were used in the study. With the results obtained from the survey data; While significant differences were observed in the parameters of the participants' age, gender and being a member of any fan group, there was no significant difference in the parameters of smoking, alcohol use, licensed sports and the frequency of going to the match. In addition, when the survey results are examined, the highest average score obtained by the participants from the scale of the basics of violence in sports is in the“violence caused by referee decisions”sub-dimensions,“violence caused by the media”,“violence caused by fans and cheerleaders”and“violence caused by coaches and coaches”. was found to be sequential. As a result, when the Violence and Holiganism Tendencies of University Students in Sports are examined; It was seen that male students got higher scores than females. In addition, it was seen that the participants tended to violence mostly due to referee decisions and media.