Ultra hipofraksiyone prostat kanseri radyoterapisinde konvansiyonel, MR tabanlı, robotik kollu ve helikal lineer hızlandırıcı cihazlarının dozimetrik olarak karşılaştırılması
Dosimetric comparison of conventional, MR-based, robotic arm and helical linear accelerator devices in ultra hypofractionated prostate radiotherapy
  1. Tez No: 724023
  2. Yazar: LATİF KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN GÜRLER, PROF. DR. ENİS ÖZYAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Son yıllarda prostat kanseri radyoterapisinde ultra hipofraksiyone rejimlere ilgi giderek artmıştır. Bu çalışmada konvansiyonel (TrueBeam), MR tabanlı (MRIdian), robotik kollu (CyberKnife) ve helikal (Radixact) lineer hızlandırıcı cihazları ile hazırlanan planların dozimetrik karşılaştırılması yapılmıştır. Planların hasta üzerinde uygulanabilirliği radyokromik film dozimetrisi eşliğinde çok kanallı lokal gama analizi yapılarak değerlendirilmiştir. Tüm bulgular istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Çalışmada yer alan hastalara tüm cihazlar için hedef hacim ve kritik organ doz sınırlamalarına uyumlu tedavi planları hazırlanmıştır. Homojenite indeksi açısından Radixact cihazı, gradient indeks ve düşük doz bölgesi açısından CyberKnife cihazı, konformite indeks açısından ise TrueBeam, CyberKnife ve Radixact cihazı değerlerinin anlamlı derecede üstün olduğu görülmüştür. Rektum ve mesaneye ait V36.25 Gy ve V32.625 Gy parametrelerinde MRIdian cihazı tedavi planlarının, V18.125 Gy parametresinde ise volümetrik tedavi yapan TrueBeam cihazına ait tedavi planlarının anlamlı derecede üstün olduğu görülmüştür. Hazırlanan tüm tedavi planları için çok kanallı film dozimetrisinde %2 DD, 2 mm DTA ve %3 DD, 3 mm DTA parametreleri kullanılarak gama analizi gerçekleştirilmiştir. İstatistiksel sonuçlar 4 farklı cihaz kullanılarak hazırlanan tüm planların klinikte güvenilir bir şekilde uygulanabilir olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In the last few years hypofractionation has gained popularity in the curative radiotherapy of prostate cancer. Dosimetric comparison of plans prepared with conventional (TrueBeam), MR-based (MRIdian), robotic-armed (CyberKnife) and helical (Radixact) linacs that can apply advanced radiotherapy techniques was made in this study. The applicability of the plans prepared was evaluated by performing multichannel local gamma analysis accompanied by radiochromic film dosimetry. All data were analyzed statistically. Treatment plans provided target volume and critical organ dose limitations. Radixact in terms of HI, CyberKnife in terms of GI and LDS, and TrueBeam, CyberKnife and Radixact in terms of CI were found to be significantly superior. The MRIdian plans in the parameters V36.25 Gy and V32.625 Gy of the rectum and bladder were found to be significantly superior. The TrueBeam plans in the parameters V18.125 Gy of the rectum and bladder were found to be significantly superior. Gamma analysis was performed for all treatment plans in multi-channel film dosimetry. Statistical results showed that all plans prepared using 4 different devices can be applied reliably in the clinic.